A csoport úgy bukott le, hogy tavaly egy családi veszekedés után egyikük felesége bosszúból a rendőrséghez fordult. A rendőrök ekkor figyelni kezdtek egy orvos látogatót, aki a drága gyógyszerekkel üzletelt. A nyomában voltak akkor is, mikor az ampullákkal Szegedre ment, hogy ott átadja azokat ismerősének, aki magas felárral csempészeknek adta tovább. Amikor a rendőrök lecsaptak, egy nejlontáskában négymillió forint értékű rákgyógyszert találtak, később egy budapesti garázsból további huszonegy millió forintnyi készítményt foglaltak le – írja a lap.
A kemoterápiás gyógyszerek többnyire nagyon drágák, vannak amelyek több millió forintba kerülnek. Ezekhez csak kórházban vagy vénnyel lehet hozzájutni, árát az Országos Egészségbiztosítási Pénztár állja. Az orvosoknak így nem kellett fizetniük érte, a számukra ingyenes gyógyszereket hatalmas haszonnal adták tovább. Feltehető, hogy a csoport tagjai esetenként más orvosokat is megkértek rá, írjanak fel a szükségesnél több ilyen szert a betegeiknek, s a felesleget fizetség ellenében adják át nekik. Felmerül az is, hogy az ampullákat továbbadták, azokat egy délszláv bűnszervezet tagjai juttatták volna ki az országból – értesült a lap. A rendőrség jelenleg csak következtetni tud arra, milyen mennyiségben adtak el ilyen módszerrel gyógyszereket, s ezzel mekkora kárt okoztak a TB-nek.
Mivel a csoport tagjai – legális keresetükhöz képest – feltűnően jó körülmények között éltek, a BRFK javaslatára az APEH vagyonosodási vizsgálatot indított ellenük. Így próbálják meg kideríteni a károkozás mértékét, illetve hogy mennyi gyógyszert értékesíthettek illegális módon – írja a lap. A bizonyítás nem egyszerű, mivel az OEP csak azt tartja nyilván, hogy mekkora mennyiséget adtak ki vényre. Azt, hogy azzal mi történik később, a péntár nem vizsgálja. A betegdokumentáció ellenőrizhető, de az már nem, hogy a páciens megkapta-e a felírt mennyiséget. Erre következtetni lehet a testsúlyából, viszont nehezen visszaellenőrizhető, hogy az adott időpontban hány kiló volt.
Az OEP az onkológiai készítmények felírását és forgalmát kiemelten figyeli, indokolt esetben tételes ellenőrzést végez. A jelenlegi ellenőrzési szabályok alapján azonban csak azt vizsgálhatja, hogy van-e különbség a betegdokumentáció és a hozzá lejelentett tételek között. Ha kiderül, vagy alapos a gyanúja annak, hogy a dokumentációt meghamisították, a pénztár büntetőfeljelentést tesz. Ha valóban fiktív elszámolás történt, szankció lehet a kifizetett támogatás visszavonása vagy a szerződés felbontása is. Nehezíti a vizsgálatot az is, hogy a korábban szükséges dózis mértékét csak a beteg kezelőorvosa ismerheti, aki, ha érintett volt az üzletben, aligha ismeri be, hogy – papíron – túlgyógyszerezte páciensét.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.