Gál hozzátette: a dokumentum lényege, hogy meg kell őrizni az egységes társadalombiztosítási rendszert mind funkciójában, mind intézményeiben, erősíteni kell a szolgáltatók versenyét, továbbá szektorsemleges finanszírozásra van szükség. Ezek folyományaként az egészségügyi rendszerben megtakarított pénzügyi forrásokat az ágazatban dolgozók javadalmazására kell fordítani. A tervezet szerint az egészségbiztosítás intézménye a Nemzeti Társadalmi Egészségbiztosítási Intézet lenne, ez kezelné a pénzügyi alapot.
Gilly Gyula, a NEK által felkért szakértő azt mondta, hogy a szükségletalapú ellátást és finanszírozást preferálja a tervezet. Hozzátette, hogy véleménye szerint az Egészségbiztosítási Felügyeletet meg kell szüntetni, az ellenőrzést egyfajta önkormányzati rendszer felügyelné, amely 21 tagú lenne, tagjainak egy részét a munkavállalók és a munkaadók képviselői adnák. A határozatról a párbeszédet a civil szervezetekkel, betegszervezetekkel és a pártokkal tervezik elkezdeni, reményeik szerint a konzultáció után a határozat „megtalálja a maga útját” és azt mindenki a sajátjának érzi majd.
A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal 2004 májusában alakult, célja az ágazat problémáinak megvitatása, javaslatok tétele. Tagjai a pártok delegáltjai, szakmai és betegszervezetek képviselői. A NEK ülésein a szervezet megalakulása óta nem vesznek részt a kormánypártok képviselői.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.