A Kapu program célja egyrészt az, hogy minél több diák, pályakezdő, álláskereső és munkába visszatérni kívánó kismama végezzen önkéntes munkát, szerezzen tapasztalatot és ezáltal kerüljön közelebb a munkaerőpiachoz, másrészt a nonprofit és az üzleti szféra bevonása az önkéntes munkavállalásba. Önkéntes munkára bárki jelentkezhet, aki elmúlt 8 éves (kiskorú szülői engedéllyel és egy felnőtt önkéntes felügyelete mellett segíthet). A munkavégzés pedig ellenőrzött körülmények között zajlik – mondta Dávidné Hidvégi Julianna, a program kifejlesztője.
Az önkéntes munka során elsajátított tapasztalat birtokában a fiatal pályakezdők eldönthetik, hogy valóban a nekik megfelelő pályát választották-e, illetve a gyakorlatban is hasznosíthatják már megszerzett tudásukat. A program során mindenki azt csinálja, amihez ért, vagy amit szeretne. Semmi sem kötelező, a cél a kölcsönös segítségnyújtás – mondta Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára. Azt is kiemelte, hogy a program önfenntartó, a szervezőknek nem célja a minél nagyobb állami normatíva igénylése. A támogatás mindössze a koordinátor munkáját finanszírozza, aki az önkénteseket irányítja, azaz felméri a piaci igényeket és felkutatja azokat, akik így szeretnének dolgozni.
A Kapu program 1996-ban indult, egy brightoni szervezet segítségével. Napjainkban Magyarországon csaknem 500 ezer ember végez önkéntes munkát, ez megközelítőleg 17 millió órányi munkavégzést jelent, ezért 2005 óta törvény szabályozza az önkéntes közérdekű tevékenységet – mondta az államtitkár.
(MTI)