Jelenleg még mindig 15 folyón és patakon, 716 kilométer hosszan zajlik az árvízi védekezés, de ebből szerda reggelre már csak a Hernád alsó szakaszán, 10 kilométer hosszan van érvényben harmadfokú készültség. Kilenc szakaszon továbbra is belvízvédelmi készültség van érvényben, hat szakaszon első fokon, három szakaszon másodfokon védekeznek. Az elöntött terület mérete lassan csökken – közölte a szaktárca.
Tájékoztatásuk szerint a Hernád apadásához igazodva a helyi vízügyesek megkezdték a levonuló árhullám utáni helyreállítási munkákat: a homokzsákokból kiépített ideiglenes töltésmagasítások visszabontását, és a töltések járhatóvá tételét. Ócsanálos térségében, a legkritikusabb szakaszokon letakarva meghagyják a homokzsákos magasításokat, hogy ezzel is felkészüljenek egy esetleges későbbi hasonló árvízre.
A vízügyi szakemberek naponta mintegy kétezer ember munkáját koordinálták, a teljes védekezési és helyreállítási munkák együttes költségét az árhullám vártnál kedvezőbb levonulása miatt szakértők 900 millió forint körülire becsülik.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közölte: az Új Magyarország Fejlesztési Tervben 2007 és 2013 között 150 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre árvízvédelmi fejlesztésekre, ebből 110 milliárd a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésére. A kormány idén ősszel nyújtja be Brüsszelnek a beregi árvízvédelmi töltések komplex fejlesztését célzó 6,3 milliárdos nagyprojektet.
A Hernád mentén öt önkormányzat összesen 2,6 milliárd forintos uniós forrásból jövőre megkezdheti az állandó védettség eléréséhez szükséges települési körtöltések kiépítését. A támogatási szerződést már megkötötték, jelenleg a projektek előkészületei zajlanak, így a kiviteli munkák pedig várhatóan 2009 folyamán elkezdődnek – olvasható az MTI-nek küldött tájékoztatóban.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.