A törvényjavaslatot előterjesztő Varga Mihály szerint a Fidesz javaslata elsősorban azokat a szegényebb rétegeket és a nyugdíjasokat érinthetné kedvezően, akiket a megnövekedett élelmiszerárak és energiaköltségek nehéz helyzetbe hoznak. A Fidesz alelnöke rámutatott arra, hogy az EU 27 tagországa közül 21-ben az élelmiszerekre kedvezményes áfakulcsot alkalmaznak. Varga Mihály most nem számszerűsítette azt a költségvetési összeget (korábban néhány tízmilliárd forintról beszélt), amelyet a kormány bevételi többletként könyvel el az üzemanyagok és az élelmiszerek áremelkedése, illetve az ebből származó többlet-áfabevétel nyomán.
Veres János szerint az első négy hónapban 6 milliárd forint költségvetési többletbevétel keletkezett az élelmiszerek, és 2 milliárd az üzemanyagok áfatöbbletéből. Ugyanakkor a Fidesz javaslatának törvénybe iktatása esetén összesen 322 milliárd forint esne ki a költségvetésből, amiből az élelmiszeráfa 261 milliárdot, a távhőáfa 28 milliárdot, a kiesett jövedéki adó 33 milliárdot jelent. A pénzügyminiszter, aki a javaslat elvetésére szólította fel a bizottság kormánypárti képviselőit, elismételte korábbi hasonlatát: a Fidesz javaslatának megvalósulása egyenlő másfél havi nyugdíjjal, egyéves gyógyszertámogatással és a közel 10 havi családi pótlékkal.
Szijjártó Péter, a Fidesz képviselője 20-30 milliárd forintra tette a költségvetés idei áfa-többletbevételét, ezért úgy vélte, hogy ha október 1-jétől alacsonyabb áfakulcsok lépnének érvénybe, akkor a benzin jövedéki adóján 9 milliárd forintot, a távhő áfája nyomán 15 milliárd forintot takaríthatna meg a lakosság. A Fidesz képviselője szerint az alacsonyabb élelmiszer-áfakulcs október és december között 30 milliárd forinttal kisebb költségvetési bevétellel járna, ugyanakkor a gazdaság fehéredése és a többletfogyasztás kompenzálná a kieső bevételt. A Fidesz javaslatának éves költségvetési hatását kell számszerűsíteni akkor, amikor az idei háromhavi összeget mutatja be az ellenzéki képviselő – figyelmeztetett Tukacs István szocialista képviselő.
Mádi László, a Fidesz képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy a költségvetési hatások mellett az élelmiszer- és energiaárak emelkedésének gazdasági, társadalmi hatását is látni kell, ezért van szükség az áfakulcs, illetve a benzin jövedéki adójának csökkentésére. A szavazást megelőzően személyeskedéstől sem mentes hangos szóváltás alakult ki Veres János pénzügyminiszter és Varga Mihály, a bizottság elnöke között. Veres János felháborítónak nevezte Varga Mihály azon állítását, miszerint csak az előre hozott választás állíthatja vissza a külföldi befektetők bizalmát Magyarország iránt, s a bizalomvesztés miatt Magyarország 100 bázisponttal, azaz egy százalékponttal kénytelen többet fizetni a külföldi hitelekért, mint Szlovákia vagy Csehország. Ugyancsak felháborítónak minősítette a pénzügyminiszter Varga Mihály megjegyzését, amely szerint Magyarországot az Európai Unió elmarasztalta amiatt, hogy az ország az autópálya-beruházások elszámolását az eredményszemléletű költségvetési mérlegen kívül kívánta megoldani.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.