Az elmúlt 24 órában még 12 szivattyútelep dolgozott a belvízzel érintett területeken. A védekezési és helyreállítási munkák együttes költségét szakértők 900 millió forint körülire becsülik.
Jelenleg még mindig 760 km hosszan zajlik az árvízi védekezés, de rendkívüli helyzetekre már nem kell számítanunk. A folyók apadásához igazodva a helyi vízügyesek megkezdték a levonuló árhullám utáni helyreállítási munkákat: a homokzsákokból kiépített ideiglenes töltésmagasítások visszabontását, a védekezés során igénybe vett töltések járhatóvá tételét, a védelmi anyagok és eszközök visszanyerését. Az árvízi védekezés során összesen több mint 100 ezer zsákot, 5 ezer köbméter homokot és 15 ezer négyzetméter fóliát használtak fel.
A belvízzel érintett terület az elmúlt napokban jelentősen csökkent, de még mindig meghaladja a 3000 hektárt. A tegnapi nap folyamán 12 szivattyútelep összesen 765 ezer köbméter belvizet emelt át, a védekezésben 57 fő vett részt.
A Tiszán is mindenhol megszűnt a harmadfokú készültség. A tetőzés jelenleg Tokaj közelében jár, a következő napokban a Közép-Tiszán az előrejelzések szerint az elsőfokú készültségi szintekhez közeli értékek alakulhatnak ki.
Az elmúlt egy hétben a vízügyi szakemberek naponta átlagosan több mint kétezer fő munkáját koordinálták, a védelemben dolgozók létszáma azonban csütörtökön reggel ezer fő alá csökkent. A Dunántúlon már kedden este megszűnt a készültség, és szerda este óta az egész országban nincsen már másodfokot meghaladó védekezési feladat.
A következő napokra vonatkozó előrejelzések alapján kedvezően alakulnak az időjárási viszonyok, a hazai folyók vízgyűjtőin nem várható jelentős mennyiségű csapadék. Csütörtökön reggel az Országos Műszaki Irányító Törzsben is megszűnt a megerősített ügyelet. A teljes védekezési és helyreállítási munkák együttes költségét az árhullám vártnál kedvezőbb levonulása miatt szakértők 900 millió forint körülire becsülik – zárul a KVVM sajtóirodája által kiadott közlemény.