Nemhogy Gráf József, de sem a mezőgazdasági bizottság szocialista, sem pedig a szabad demokrata képviselői nem tették tiszteletüket az ülésen. Font Sándor fideszes elnök egy Herbály Imre által kiadott sajtóközleményt olvasott föl az ülés kezdetén, amelyben a bizottság szocialista alelnöke arra hivatkozott, hogy az aratási szezon kezdete miatt nem vesznek részt a szocialisták az ülésen.
Font Sándor szerint ez azért sem igaz, mert a szocialisták közül egyedül Karsai József aktív gazdálkodó. A bizottság fideszes elnöke szerint a távolmaradás azt is bizonyítja, hogy a kisebbségi kormányt nem érdekli az élelmiszerárak alakulása, csak a hatalomhoz való görcsös ragaszkodás. Az előadók, vagyis a Központi Statisztikai Hivatal, a Gazdasági Versenyhivatal, a földművelésügyi tárca, az agrárgazdasági kutató, a feldolgozók szövetsége és a kereskedelmi szövetség abban egyetértett, hogy egy hosszú távú globális élelmiszerár-drágulás kezdetét éljük.
2007 áprilisa és 2008 áprilisa között 14,8 százalékkal növekedett az élelmiszer ára. Az unió átlaga ennek a fele, 7,1 százalék. A földművelésügyi minisztérium főosztályvezetője szerint csak piackonform megoldásokkal és a kínálat növelésével lehet javítani a helyzeten. Az agrárgazdasági kutató képviselője szerint az áremelkedések mögött nemcsak a klímaváltozás és a növekvő energiaárak, de a nagykereskedelmi hálózatok nyomásgyakorlása is áll.
Az Élelmiszeripari Feldolgozók Országos Szövetségének elnöke szerint csökkenteni kellene az élelmiszer forgalmi adóját legalább az uniós szintre, mert a jelenlegi 20 százalék nemcsak a vásárlóknak sok, de a feketegazdaságot is erősíti. Ugyanis a 20 százalékos bevétel a friss termékek esetében vonzó lehet a hamisítók számára. Ezen felül többen említették a multinacionális hipermarketek erőfölénnyel való visszaélését. Az ÉFOSZ elnöke példaként említette, hogy ezek a cégek ötvenféle jogcímen szednek pénzt a feldolgozóktól és a termelőktől.
(hírTV)