Egri „kórházvédők”: terrorisztikus eszközöket alkalmaz a HospInvest

Az egri kórházban a „kórházvédő bizottság” elnöke szerint terrorisztikus jelenségek figyelhetőek meg, amelyek célja vélhetően a megfélemlítés és a munkaszerződések aláírásának kikényszerítése.

MNO
2008. 07. 07. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Pál erről hétfőn sajtótájékoztatón beszélt Egerben, emlékeztetve arra: két „kórházvédő” főorvos autóját ismeretlenek kromofággal öntötték le, egy főorvosnőnek ki kellett menekülnie egy vendéglátóhelyről, ahol erőszakosan alá akarták íratni vele a HospInvest által jegyzett munkaszerződést, és másokat is különböző vendéglátóipari létesítményekbe csábítottak a szerződés aláírattatása érdekében. Hamza Etelka, a magukat kórházvédőknek nevezők egyik civil támogatója bejelentette: saját költségén magánnyomozót fogadott annak kiderítésére, kik a felelősek a két autó megrongálásáért. Az Egri Végvár Polgári Kör pedig gyűjtést indított a javítási költségek előteremtése érdekében.

Szabó Pál felidézte, július 1-jén azért rendeztek nagygyűlést Egerben, hogy kinyilvánítsák: „megvédettnek” tekintik a kórházat, egy megyegyűlési döntésben ugyanis ez a dátum szerepel a kórház átvételének határnapjaként. Ebben a helyzetben az a követelésük, hogy a megye rendkívüli közgyűlésen mondja ki a HospInvesttel kötött vagyonkezelési szerződés felbontását és kezdjen tárgyalásokat Eger városával az intézmény átadásáról – mondta, hozzátéve: ehhez képest a HospInvest – jogellenesen – újabb szerződésekkel zaklatja azt a 917 dolgozót, akik egyszer már visszautasították a cég által kínált munkaszerződés aláírását. Pajtók Gábor, a „kórházvédők” ügyvédje arról szólt: jogértelmezése, illetve a közalkalmazotti törvény szerint közintézmény átszervezése esetében csak egy munkaszerződés ajánlható fel. Ha azt nem írják alá 15 napon belül az érintettek, végkielégítést kell fizetni nekik.

A „kórházvédők” nyílt levelet intéztek Sós Tamáshoz, a Heves Megyei Közgyűlés szocialista elnökéhez, amelyben követelik, hogy azonnal mondja ki a megyegyűlés a vagyonkezelés átadásának eredménytelenségét. Egyúttal figyelmeztetnek arra: az, hogy a népakarat megnyilvánulásai a továbbiakban milyenek lesznek, kizárólag a közgyűlési elnök „politikai viselkedésén múlik”. Sass Barna Attila, a Heves Megyei Közgyűlés aljegyzője korábban úgy nyilatkozott: téves az elképzelés, hogy július 1-jével lejárt volna az a határidő, ami lehetőséget ad a HospInvest Zrt.-nek az egri kórház átvételére.

Az aljegyző elmondta: a szerződés március 27-i aláírásakor a felek abban állapodtak meg, hogy az akkor lép életbe, ha a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) jóváhagyja a kontraktust. Megegyeztek abban is, hogy a HospInvestnek kétszer 120 nap áll rendelkezésére finanszírozási szerződést kötni a Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP). A KÖH végül április 18-án hagyta jóvá a dokumentumot, vagyis ettől az időponttól datálódik az első 120 nap, ami augusztus 16-án jár le. Ugyanakkor – fejtegette a megyei önkormányzat aljegyzője – a szerződésben az is szerepel, hogy a cégnek a lejárat időpontjától számítva a következő hónap elsejéig van lehetősége a feltételek teljesítésére. Ez pedig szeptember 1-jét jelenti.

A második 120 naphoz már újabb megyegyűlési döntés szükséges, vagyis a cégnek bizonyítania kell, hogy a megye, a kórház, az érdekképviseletek, egyéb csoportok vagy személyek akadályozzák a HospInvestet a finanszírozási szerződés megkötésében. Ha a megye elfogadja a cég érveit és megadja az újabb 120 nap haladékot, az december 14-jén jár le, vagyis a HospInvestnek 2009. január 1-jéig ad lehetőséget a kórház átvételére – magyarázta az aljegyző. Hozzátette: a félreértés abból keletkezhet, hogy még februárban hozott egy döntést a megyegyűlés, amely szerint a HospInvest július 1-ig átveszi a kórházat. Ezt azonban a későbbi megyegyűlési döntések, illetve a szerződés jogilag felülírja – mondta Sass Barna Attila. A Heves megyei önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, ami alapján a következő 20 évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc Kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott, illetve ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat.

Az egészségügyi intézményeknek köztulajdonban kell maradniuk

Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke közölte, továbbra is érvényes a Fidesz országos választmányának határozata, miszerint az egészségügyi intézményeknek köztulajdonban kell maradniuk. A határozat a párt minden tagjára és szervezetére kötelező – tette hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.