Kedvezően alakul az árvízhelyzet – apad a Tisza és a Szamos

Kedvezően alakul az árvízhelyzet, jelentősen apad a Tisza és a Szamos a határszelvényben, így az árhullám egy héten belül elhagyja Szabolcs-Szatmár-Bereg megye térségét – erről tájékoztatta kedden Szabó Imre minisztert Vásárosnaményban Bodnár Gáspár, a nyírségi vízügyi igazgatóság vezetője. • Visszahúzódott a Hernád, újra megközelíthető közúton Kiskinizs • Nehézfém, kadmium – határérték alatti mutatók a Tiszában

MNO
2008. 07. 29. 13:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A környezetvédelmi és vízügyi tárca vezetője a helyszíni tájékozódását követő sajtótájékoztatón a Tiszát érintő nehézfém-szennyeződés veszélyéről is szólt. Kiemelte: a román hatóságok tudják kezelni a határon túli Borsabányánál történt zagykifolyás miatti helyzetet, így Magyarországra semmilyen káros anyag nem jut el.

Kóthay László, a minisztérium szakállamtitkára bejelentette: a Vásárhelyi-terv keretében 2013-ig megvalósuló 110 milliárdos árvízvédelmi fejlesztéssel megerősítik a Tisza Vásárosnamény és Lónya közötti 27 kilométeres gátját, valamint vésztározót építenek Gulács és Jánd térségében.

Szabó Imre a sajtótájékoztatón azt mondta, ellentétes információk láttak napvilágot a romániai Borsabányánál bekövetkezett nehézfém-szennyeződésről.

Mostanra kiderült – tette hozzá –, hogy az ottani tározóból a gát átvágása után négy órán át folyt ki zagy, amit a víz feloldott, felhígított, s emellett a helyi hatóságok körtöltés emelésével igyekeztek a szennyeződést lokalizálni. Hangsúlyozta: a zagytározóban nem volt cianid, ahhoz kapcsolódó tevékenység nem is folyik a bányában.

A helyi lokalizálás után nem juthat el mérgező anyag a Tisza magyarországi szakaszára, ezt a folyóból rendszeresen vett vízminták laboratóriumi ellenőrzése is igazolja. A miniszter hozzáfűzte, hogy továbbra is ellenőrzik a Tisza vízminőségét, és az eredményről tájékoztatják a közvéleményt is.

Kóthay László szakállamtitkár a 110 milliárdos fejlesztési csomaggal kapcsolatban azt emelte ki, hogy kockázatelemzés alapján választják ki, hol van a leginkább szükség a beruházásokra. A következő öt évben 40 projektet szeretnének megvalósítani, a beregi fejlesztéseken kívüli tervekről a héten kormányszóvivői tájékoztatón számol be a tárca.

Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője közölte, hogy a Tiszán vonuló árhullám éppen a sajtótájékoztatóval egy időben, kedden délután 820 centiméteres vízmagassággal tetőzött Vásárosnaményban. Az árhullám egyre inkább szétterül a folyó szabolcsi szakaszán, így nincs szükség a hétfőn még tervezett gátemelések elvégzésére sem, ami homokzsákokkal történt volna a folyó töltéseinek egy részén.

A számítások szerint Vásárosnamény és Záhony között jelenleg még harmadfokú árvízvédelmi készültségi szint felett vonuló árhullám magassága Záhonynál szerdán várhatóan másodfokú mértékre, 600 centiméter felettire csökken, s tart tovább Tokaj irányába.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.