Kökény: Nem lesz társaság az egészségbiztosítóból

Elkészült az egészségbiztosítás új koncepciója, a kormány rövid időn belül tárgyalja – mondta Kökény Mihály, az MSZP országgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján egy kérdésre válaszolva. Szijjártó Péter erre így reagált: a szocialista kormány elképzeléseinek érdemes kivárni a végét, és pártja kizárólag olyan egészségbiztosítási rendszert tud támogatni, amely a szolidaritáson és a nemzeti kockázatközösségen alapul.

MNO
2008. 07. 03. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum mérsékelt reformpolitikára tesz javaslatot – mondta az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista elnöke. Megjegyezte, hogy nagy meglepetéseket nem tartalmaz a javaslat. Kökény részletekbe nem kívánt bocsátkozni, de azt elmondta, hogy a regionális egészségbiztosítási szervezetek nagyobb önállóságot kapnak a finanszírozási szerződések megkötésére, az egészségbiztosítás egésze pedig nem alakul át társasággá.

Egy másik kérdésre, miszerint a maximális helyett minimális ágyszámokat határoznak meg, a politikus azt mondta, nem tartalmaz radikális ágyszámcsökkentést a javaslat. Az ezzel kapcsolatos laphíreket spekulációnak minősítette. A képviselő azt mondta, miután a kormány elfogadja a fő irányt, azt követően szakmai, politikai egyeztetések lesznek a koncepcióról.

Az MTI kérdésére, hogy jövő héten már a kormány elé kerül-e a koncepció, a szocialista politikus közölte: a kormányszóvivő tud erre választ adni, de a koncepció készen van, kisebb finomítások folynak, a kormány nagyon rövid időn belül tárgyalja. Kökény Mihály beszélt az elmúlt hónapok egészségügyi konferenciáinak tapasztalatairól is. A főbb megállapítások között említette, hogy a Világbank szakértői szerint a versengő biztosítók modellje nem véd a költségrobbanástól, mivel a gyógyszer- és az élőmunka-ráfordítás alig fékezhető.

Hozzátette: szigorú teljesítménymérésre, elszámoltathatóságra és nyilvánosságra, valamint egységes kockázatközösségre van szükség. Óvatosan kell bánni a magántőkével, de a magánszektornak van helye és szerepe az egészségügyi ellátásban – vélekedett.

Az Egészségügyi Bizottság elnöke az egri kórházprivatizáció kapcsán azt mondta, egy törvényes döntést akarnak megakadályozni félrevezetett kórházi alkalmazottak, amihez a Fidesz helyi szervezete asszisztál.

Arra a kérdésre, igaz-e, hogy az egyházi intézmények nem jogosultak bérfejlesztési támogatásra, Kökény Mihály közölte: ez valóban így van, mert az érdekegyeztetés során korábban olyan megállapodás született, ami alapján csak a közalkalmazottakat foglalkoztatók kaphatnak támogatást. Hozzátette: ez a szabályozás nem szektorsemleges, ezért változás várható. Az, hogy mikor, pénzügyi kérdés – mondta Kökény Mihály.

Fidesz: több milliárd forintra rúgnak a károk

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az elhangzottakra reagálva sajtótájékoztatón közölte: a szocialista kormány elképzeléseinek érdemes kivárni a végét, és pártja kizárólag olyan egészségbiztosítási rendszert tud támogatni, amely a szolidaritáson és a nemzeti kockázatközösségen alapul. Kitért arra, hogy a Fidesz két hónapja szólította fel a kormányt, számoljon el, mennyibe került Magyarországnak az egészségügyi reform.

Az ellenzéki párt szóvivője azt mondta, a pontos számadatot még mindig nem lehet tudni, de szerinte az egész komolytalanságát mutatja, hogy miután a kormánypárti képviselők a köztársasági elnöki vétóval, a társadalmi ellenállással, illetve a szakmai és politikai ellenérvekkel szemben kétszer keresztülerőltették a törvényt, végül mégis visszavonták azt.

A károk, amelyek a Fidesz számításai szerint több milliárd forintra rúgnak, két csoportra bonthatóak. A képviselő úgy vélte, egyfelől az egészségügyben kialakult bizonytalanság okozta károk nem számszerűsíthetőek, az viszont tudható, hogy a 22 regionális egészségpénztár létrehozása 440 millió, az igazgatókkal kötött határozott idejű szerződések 500 millió, a kommunikációs kampányok pedig 520 millió forintba kerültek. Ehhez még – folytatta – hozzá kell számítani a külföldi tanulmányutak, a tanulmányok és a volt holland egészségügyi miniszter alkalmazásának költségeit. Szijjártó Péter leszögezte: most sem lehet tudni, mire készül a kormány, mert nagy ívű egyeztetéseket ígértek, de ennek nem fedezhetőek fel a nyomai.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.