OPNI-bezárás: a minisztérium nem tud ellátatlan betegről

Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) megszüntetése miatt egyetlen beteg sem maradt ellátatlanul; a betegek ellátása még az átmeneti időszakban is a szakmai szabályok szerint, a jogszabályban meghatározott módon történt – közölte az Egészségügyi Minisztérium. A tárca Szabó Máté megállapításaira reagált, amelyeket az általános ombudsman június végén tett az OPNI bezárásával kapcsolatban.

MNO
2008. 07. 29. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ombudsman szerint – emlékeztetett közleményében a minisztérium – jelentős számban kerültek ki ellátás nélkül maradó betegek, akik elbocsátásuk után rövid időn belül, romló állapotuk következtében az utcán kötnek ki, növelve a hajléktalanok számát, s így nő a pszichiátriai betegek által elkövetett bűncselekmények száma is. Néhány hete a Hír Televízióban is bemutattak egy jelenleg hajléktalanszállón élő beteget, aki az OPNI bezárása után került az utcára. A szélnek eresztett ápoltak közül többet láttak a budai erdőkben is, akik az ott élő hajléktalanokhoz csatlakoztak.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár „betegútkövetést” folytatott, és megállapította, hogy a 2007. április 1-jén az OPNI-ban ellátottak a továbbiakban is ellátásban részesültek – olvasható a tárca kommünikéjében. Mint írták, a bezárás indokai a döntés előkészítése óta nyilvánosak voltak. Az ombudsman ezzel szemben hiányolta „a nagyhírű OPNI bezárásának valódi indokait”.

Az állam felelőssége a pszichiátriai járó- és fekvőbeteg-szakellátás biztosítása a betegeknek, ez azonban nem egyetlen intézmény működését, hanem megfelelő intézményhálózat megteremtését jelenti. A korszerű, modern pszichiátriai ellátásszemlélet kialakulásával az intézményhálózat is átalakult – olvasható.

A közlés szerint az OPNI elhelyezésére szolgáló épületek állaga már a hatvanas évek végére a működést veszélyeztető mértékben leromlott. Az épület teljes rekonstrukciójára lett volna szükség, ez a legóvatosabb becslések szerint is 10-12 milliárd forintba került volna, amit a tárca irracionális megoldásként értékelt, tekintve, hogy az épület üzemeltetése a továbbiakban is rendkívüli költségigényekkel járt volna.

A tárca által választott megoldással az Egészségügyi Minisztérium országos szinten 3 milliárd forintot használt fel a pszichiátriai tevékenységek befogadásához szükséges feltételek kialakítására – írták.

A minisztérium arra az ombudsmani megállapításra reagálva, hogy ellátási hiányosságok alakultak ki több területen az OPNI bezárásával, azt közölte: a stroke-ellátást magas színvonalon és az akut idegsebészeti beavatkozásokat is biztosítva alakították ki az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben. Az OPNI-ban működő drogbetegellátás a rendelkezésre álló kapacitásainak csupán 24 százalékát tudta kihasználni. E funkciót a Nyírő Gyula Kórház vette át feladatátadási szerződéssel 2007 decemberében. A jelenleg kihasználatlan kapacitásokra a tárca pályázatot tervez kiírni és a pályázat nyerteseivel feladatátadási szerződést kötni – áll a közleményben.

(mti, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.