Orbán: A kormány és a rendőrség a hibás

„Az, hogy a kormány nem szerez érvényt az alkotmányban és a vonatkozó törvényben foglaltaknak, nem a törvények hibája, hanem a kormányé és a rendőrségé” – jelentette ki Orbán Viktor Thomas de Maiziere német kancelláriaminiszterrel folytatott tárgyalásai után. Úgy vélekedett: szegénységi bizonyítvány a kormányzatról és a parlament munkájáról, hogy a távhő árát csütörtök éjjel megemelik, mégsem ül össze a parlament. • Orbán: Hazánk még mindig vonzó a német befektetőknek + Képek

MNO
2008. 07. 10. 17:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországnak ma arra van szüksége, hogy kommunikációs buborékok helyett a kormány garantálja a törvénytisztelő magyar polgárok védelmét; „ne fordulhasson elő se származása, se politikai nézete, se életviteli szokásai miatt senkivel, hogy a magyar állam nem védi őt meg, holott ez kötelessége a mindenkori magyar kormánynak” – hangsúlyozta Orbán Viktor csütörtökön újságírók előtt. A Fidesz elnöke azután beszélt erről, kérdésekre válaszolva, hogy megbeszélést folytatott Thomas de Maiziere német kancelláriaminiszterrel.

Arra az újságírói felvetésre, mely szerint szükségesnek látná-e a húsz évvel ezelőtt hozott alkotmányos jogok – így a szólásszabadság, gyülekezési jog – megváltoztatását, Orbán Viktor úgy válaszolt: azokat a passzusokat, amelyeket 1989-ben és 90-ben hoztak a pártok képviselői a tárgyalóasztal mellett, továbbra is életképesnek tartja, olvasható a párt hivatalos honlapján. Ám kétségtelen, hogy akkor senki sem gondolt például arra, hogy az országnak tartósan kisebbségi kormánya lesz, hiszen az egész alkotmányos rendszer arra épült fel, hogy sohase lehessen cselekvőképtelen kormánya Magyarországnak, tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy a békés gyülekezés érdekében változtatni kellene-e a gyülekezési törvényen, Orbán Viktor úgy válaszolt: az erőszakos fellépés a magyar jog szerint nem megengedett. „Az, hogy a kormány nem szerez érvényt az alkotmányban és a vonatkozó törvényben foglaltaknak, nem a törvények hibája, hanem a kormányé és a rendőrségé” – szögezte le.

Rendeleti úton

„Ma mégis itt állunk egy csapdahelyzetben, amit kisebbségi kormányzásnak hívnak. Láthatóan a kisebbségi kormány minden energiáját felemészti saját maga fenntartása”, ahelyett, hogy az ország valós problémáival foglalkoznának – folytatta a Fidesz elnöke. A kormány „nem tudja fenntartani a közrendet sem Budapesten, sem vidéken, nem tud garantálni gazdaságpolitikát, és az EU-ból érkező forrásokat sem tudja tisztességesen felhasználni” – mutatott rá Orbán Viktor.

Hozzáfűzte: 1990-ben a demokrácia sérülékenységére sem készült fel a törvényeket alkotó bizottság. Senkinek eszébe sem jutott, hogy lesz olyan kormánya Magyarországnak, amelyik ki fog tudni bújni a parlamenti ellenőrzés alól, és kétharmados parlamenti többséget igénylő ügyben a parlamentet kikerülve kormányrendeleteket hoz. „Az utóbbi négy-öt évben olyan fejlemények vannak, amelyek elsősorban a kormányzat antidemokratikus karakteréből fakadnak. Tehát inkább a parlament megerősítéséről van szó” – fogalmazott Orbán Viktor.

Nem hívják össze a parlamentet

„Az, hogy a távhő árát ma éjjel megemelik, akkor, amikor inkább csökkenteni kellene a magyar családok számára, és erre lehetőség is volna, mert a parlament előtt van egy ilyen indítvány, ennek ellenére mégsem ül össze a parlament – nos, az egy szegénységi bizonyítvány a kormányzatról és a parlament munkájáról” – válaszolta Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz, hogy a házbizottság nem hívja össze a parlamentet a Fidesz által javasolt áfacsökkentés ügyében.

Közös programalkotás

A CDU és a Fidesz képviselői testvérpártként találkoztak csütörtökön, s megállapodtak abban: együttműködnek programjaik megalkotásában. A Fidesz ennek az együttműködésnek köszönhetően a CDU-tól is sok segítséget kapott a decemberben bemutatott, Erős Magyarország című programja elkészítésében. Orbán Viktor a tárgyaláson hangsúlyozta: európai ügyekben lehetséges egyetértésre jutni és nemzeti álláspontot kialakítani a pártok között, s ez különösen fontos volna az energiapolitika területén is. „Magyarország kiszolgáltatott helyzetben lévő ország energiaellátás szempontjából, ezért érdekeltek vagyunk abban, hogy Európa egy közös energiapolitikát hozzon létre. Ennek Magyarország egyik első számú kedvezményezettje és nyertese lehetne” – mutatott rá a Fidesz elnöke.

A német delegációval folytatott megbeszélésen Orbán a világgazdasági folyamatok, az áremelkedések és a megélhetési költségek növekedése kapcsán elmondta: a Fidesz aktív politikai magatartást tart indokoltnak ebben a helyzetben, így sürgős kormányzati lépéseket kezdeményez és támogat.

„Igyekszünk megfogadni azokat a javaslatokat, amelyeket a német közreműködéssel is készült közös nagyköveti jelentés tartalmaz. Ez a jelentés az adók csökkentését, a korrupció visszaszorítását és a bürokrácia egyszerűsítését javasolja a magyar politikai elit számára annak érdekében, hogy a külföldi befektetők szemében visszanyerje Magyarország a korábbi vonzerejét” – mondta Orbán Viktor.

Arra a kérdésre, hogy a békés gyülekezés érdekében változtatni kellene-e a gyülekezési törvényen, Orbán Viktor úgy válaszolt: az erőszakos fellépés a magyar jog szerint nem megengedett. „Az, hogy a kormány nem szerez érvényt az alkotmányban és a vonatkozó törvényben foglaltaknak, nem a törvények hibája, hanem a kormányé és a rendőrségé" – szögezte le.

Merkel üdvözlete


Thomas de Maiziere, a német szövetségi kancellária vezetője elmondta, hogy a találkozó során átadta Orbán Viktornak Angela Merkel üdvözletét mind kancellárként, mind a Fidesszel az Európai Néppárttal közös pártcsaládban helyet foglaló CDU elnök asszonyaként. A német delegáció fideszes vendéglátóival egyetértett abban is, hogy a két ország között nagyon jó a gazdasági együttműködés, példamutató projekteket folytat Magyarország és a Fidesz a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarával, és létezik már az a törekvés, hogy – amennyiben az lehetséges – a sikeres kétoldalú szakképzést Magyarországra adaptálják. A német fél külön örült Orbán Viktor azon megjegyzésének, hogy ha lenne olyan felmérés, amelyben megkérdeznék a magyarokat, hogy melyik országgal működnének együtt legszívesebben gazdasági téren, akkor Németország nagy előnnyel az első helyen végezne.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.