Kétségtelen, hogy a francia elnökség legnagyobb kihívása a lisszaboni szerződésre adott ír „nem”; Sarkozy beszédében egy mindenki által elfogadható megoldásban jelölte meg az EU válságából kivezető utat. Egyértelművé tette, hogy hallani sem akar az újratárgyalásról sem a lisszaboni szerződés, sem az egyes európai államok belső elitklubját jelentő kétsebességes Európa ügyében – tehát tartja magát az intézményes reformok során az eredeti dokumentumokhoz, miközben kizárólag az egységes európai politika mellett teszi le a voksát. Rámutatott: nem kell erőszakosan siettetni „ír barátainkat”, ám azt tudni kellene, milyen szerződés birtokában kezdjük megszervezni a 2009-es európai voksolást. Azokat az európai választásokat, melyek a lisszaboni és a nizzai szerződésen alapszanak, tette hozzá.
Sarkozy, aki most is utalást tett tervezett írországi látogatására, július 21-én utazik a szerződést elutasító államba. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Franciaország köztársasági elnöke reméli, októberre vagy decemberre, a két kormányközi konferencia valamelyikén sikerül megoldást találni az alkotmányos válságra.
A francia köztársasági elnök ellentmondást nem tűrő hangnemben mondott nemet a kétsebességes Európára. Senkit nem hagynak maguk mögött a 27-ek – hangsúlyozta.
Mindemellett Sarkozy rámutatott: az európai intézményrendszer reformja bármely kibővítésnél előrébb való. (Az Európai Néppárt múlt heti tanácskozásán a francia kormányzó párt álláspontját ismertetve Alain Lamassoure újságírók előtt egyértelműen kijelentette, hogy nem lesz bővítés, amíg nincs reform – a szerk.) Az EU kiterjesztésének lehetséges irányai között a balkáni térséget emlegette Sarkozy, célozva a Horvátországgal megkezdett tárgyalásokra is.
Az ír nem miatt Európa még nincs mozdulatlanságra ítélve – fogalmazott Sarkozy, aki az intézményes válság keretei között lehetséges mozgástéren belül példaként a klíma- és energiapolitika területét jelölte meg.
Az utolsó generáció vagyunk, akik még elkerülhetik a katasztrófát – figyelmeztetett Sarkozy a globális klímakatasztrófa és az esetleges energiaválság veszélyeire. Ezért a francia elnökség egy olyan csomagot szeretne elfogadtatni, amelyben hangsúlyt kap az energiaellátás biztonsága és a megújuló energiák felhasználása is.
Egységes európai bevándorlási politikára van szükség, ezt a kérdést nem lehet 27-féleképpen kezelni – így Sarkozy, aki az egységes európai védelmi politikát sem „csak 4-5 ország együttműködése” jegyében képzeli el. Az élelmiszer-ellátás biztonságát sem úgy lehet megteremteni, hogy csak a termelőinkkel tartatjuk be azokat a szabályokat, amelyeket az importált hús esetében egyáltalán nem tartanak be – húzta alá Sarkozy.
(Forrás: Le Figaro)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.