Jövő év januárjától indulhat az új egészségügyi rendszer, amely nem csak a biztosítást foglalja magában – közölte Székely Tamás szakminiszter szerdán, a kormányszóvivői tájékoztatón, Budapesten. A tárcavezető az egészségbiztosítással kapcsolatban azt mondta, hogy megmarad a kockázatközösségen alapuló rendszer, azonban a központi biztosító – hét regionális kirendeltségén keresztül – szabadabban választhat a különböző egészségügyi szolgáltatók között.
Fontos célként jelölte meg Székely Tamás a biztosítási rendszerben az ügyfélközpontúságot, így a jövőben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jelenlegi megyei igazgatóságai ügyfélközpontként működnének. A finanszírozásról szólva elmondta: a teljesítményvolumen-korlát (tvk) megmarad, de a tvk-t „új alapokra kell helyezni”. Megerősítette, hogy nem áll szándékában ágyszámot csökkenteni, továbbá a jelenleg működő súlyponti kórházak számát sem bővíteni, sem szűkíteni nem tervezik. Megjegyezte: a tvk-t az ellátandó lakosságszámhoz és a feladathoz igazítanák a tervek szerint.
„Pénzekről nem beszéltünk (a kormányülésen), elvekről van most szó” – válaszolta Székely Tamás egy finanszírozásra vonatkozó kérdésre, hozzátéve, addig nem döntenek pénzről, ameddig tart a társadalmi vita, augusztus közepéig, a most a kormány elé került koncepcióról. Hozzátette: meghatároznák a minimális kapacitásokat, vagyis azt szeretnék garantálni, hogy az ország bármely részén azonos eséllyel lehessen a szakorvosi ellátáshoz hozzáférni.
Az ellátórendszer fejlesztéséről szólva elmondta, megerősítik a háziorvosi rendszert, a járó- és fekvőbeteg-ellátás merev szabályozásához hozzá kívánnak nyúlni és az ellenőrzés hatékonyságán is javítani szeretnének. Székely Tamás közölte: az egészségbiztosítás átalakításán kívül a legfontosabb feladatok között szerepelnek a népegészségügyi programok és a humánerőforrás alakítása is. A tárcavezető kiemelte: szeretnék bevezetni a 16 évesek egészségügyi szűrését, amely a későbbi életszakaszokra kiinduló pont lehet, de nagy figyelmet kap az egészségre nevelés is. Az egészségügyi miniszter az átalakításokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: összhangot kell teremteni a szükségletek és a források között azok ésszerű, szakszerű és hatékony felhasználásával.
Fidesz: nem túl biztató jövőkép
Székely Tamás egészségügyi miniszter látja az egészségügy súlyos problémáit, azonban vagy nincs lehetősége vagy nincs szándéka változtatni rajtuk – mondta Pesti Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Az egészségügyi tárcavezető délutáni tájékoztatójára reagálva Pesti Imre kifejtette: nem túl biztató az a jövőkép, amelyet Székely Tamás felvázolt.
Nem beszélt ugyanis a kórházak gazdasági helyzetéről, a volumenkorlátról és az sem derült ki, honnan lesz forrás népegészségügyi programokra, hiszen erre az egészségügyi tárca nem kért pluszpénzt a kormánytól – tette hozzá. Véleménye szerint kicsit „finomabb formában”, de továbbra is a Horváth Ágnes korábbi miniszter által kijelölt utat követi a szaktárca.
Mint mondta, a kormány korábban mintegy 200-300 milliárd forintot vett el az egészségügytől és most ennek az összegnek csak a töredékét, 5-10 százalékát kívánja visszaadni. Pedig – fűzte hozzá – ennek pótlása nélkül nem javítható az egészségügyi ellátás. A háziorvosi rendszer fejlesztésével kapcsolatban azt mondta: a vizitdíj pótlására szánt összeg úgy tűnik, hogy kevesebb, mint amit a vizitdíj biztosított; a pótlással csak minimálisan enyhítettek a problémán.
Hamarosan 3.200 családorvos hiányzik a rendszerből, többi között azért, mert az orvosok inkább igyekeznek külföldön dolgozni – tette hozzá. A Fidesz szakpolitikusa szerint a járóbeteg-szakellátás fejlesztésével az egészségügyi miniszter elkésett, a fekvőbeteg-ellátásban pedig – például a gyermekgyógyászaton, a szülészeten és a sürgősségi ellátásban – kapacitásbővítésre van szükség; igaz – jelentette ki –, a Fidesz örömmel hallja, hogy nem lesz ágyszámleépítés. Pesti Imre szerint nagy baj, hogy továbbra is fennmarad a volumenkorlát, ami a mai rendszer egyik legsúlyosabb problémája.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.