Szentes: 200 fős elbocsátás, tiltakozó szakszervezet

Kétszáz dolgozójától kénytelen megválni szeptembertől a szentesi Hungerit Zrt.; az ország egyik legnagyobb baromfifeldolgozójában a leépítés okai közt szerepel a forint erősödése, a takarmányárak drágulása miatt növekedő költségek, illetve egy bécsi székhelyű állatvédő szervezet kampánya – fogalmazott a cég vezérigazgatója kedden.

MNO
2008. 07. 29. 13:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar József kifejtette: a vállalat tavaly 18 éves fennállásának legjobb évét zárta, csaknem 34 milliárdos forgalommal. Ennyit vártak az idénre is, de ez már nem valósulhat meg, ugyanis hízóállat (pl. tömött liba)-feldolgozást be kell fejezniük.

A cégvezető kifejtette: tavaly a nagyon magas takarmányárak miatt megemelkedtek a felvásárlási árak, amit a fogyasztó felé tovább kellett volna adni, de ez nem valósult meg. A harminc százalékos élőáru-áremelkedés, 51 százalékos vágottáru-drágulást eredményezett volna. Ennek jelentős részét a feldolgozó cégek fizették ki, és csak egy kis részét engedték el késztermék-forgalmazók. Az öt év alatt termelt tartalékokat így a szentesi cég gyorsan felélte – tette hozzá.

A másik gond, hogy 253 forintos euróárfolyammal terveztek, ez most 228 forint, így egymillió euró bevétel 22-23 millió forinttal kevesebbet ér a tervezettnél. Végül pedig, a bécsi székhelyű Négy Mancs elnevezésű állatvédő szervezet kampányt indított a hízottáruval foglalkozó cégek ellen. Összeállított feketelistájukon a szentesi Hungerit is szerepel. A szervezet a hízottliba-termelés megszüntetését szeretné elérni.

Képviselőik végigjárták az osztrák és német áruházláncokat és a nagykereskedőket is, hogy hízottárut vágó cégektől ne vásároljanak semmilyen terméket. Az országban Szentes az egyetlen, amely a hízottáru mellett vág csirkét, kacsát, libát, és van továbbfeldolgozott terméke is. Ha a külföldi felvásárlók bojkottálnák az árujukat, a többi terméket sem tudnák eladni, így a cég tönkremenne, és utcára kerülne 1500 ember – mondta el Magyar József.

A három hatás együttes eredménye a hízottárurészleg leállítása, mely 7-8 milliárd forint árbevétel-kiesést jelent majd évente. Miután a termelést csak szeptembertől állítják le, arányos bevételkieséssel számolnak, ami idénre várhatóan 3 milliárd forint körüli lesz. Ezzel a lépéssel kétszáz dolgozótól kell megválni.

A tervek szerint a felszabadult kapacitás miatt évente a 4,5 millióról 6 millióra növelik a kacsák vágását, de 1,7 millióról szintén növekszik majd a fehérliba-, illetve a csirkevágás is. Emellett szeretnének minél több konyhakész terméket gyártani. A vezérigazgató hozzátette: Magyarországon nagyon sok termelő, a hízottáru-előállításból él, és szinte generációk élete múlik ezen. Ez országosan több száz családot jelenthet. A cég egyébként harminc országba exportálja termékeit, és bevételeinek 60 százaléka érkezik külföldi nagykereskedőktől. Magyarországon a termékek 90 százalékát, áruházláncok értékesítik – tette hozzá a vezérigazgató.

A LIGA elfogadhatatlannak tartja a helyzetet

A LIGA Szakszervezetek elfogadhatatlannak tartja a Hungeritnél kialakult helyzetet. Keddi közleményük szerint fontos ügy az állatok védelme, de nem helyes eljárás, hogy az állatvédelem érdekében munkavállalók és családjaik életét lehetetlenítik el. A cég vezetésének meg kell találnia azt a megoldást, amely a munkahelyek megőrzése mellett biztosítja a termelés és értékesítés folyamatosságát, és az állatvédők bojkottjának feloldását – olvasható a szakszervezeti szövetség közleményében.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.