A Veszprém Megyei Napló Iharkút történetére emlékeztetve felidézte, hogy az 1970-es években az erőltetett bauxitbányászat, a mindenek felett való gazdasági érdek miatt szüntették meg ezt a kis falut a Bakonyban. A 200 lelkes erdei település lakóit kitelepítették, s ők azóta szétszéledtek az országban, majd főleg a környező falvakban, városokban leltek új otthonra.
Ma már a bauxitbánya sem működik, s „a rekultivált terepfelszíne lassan feledteti a gazdasági érdek miatt elköltöztetett lakosok tragédiáját” – olvasható a lapban.
A szülőföldhöz való ragaszkodás azonban sosem múlt el a lelkekben, s hat évvel ezelőtt ismét kezdtek egymásra találni az egykori iharkútiak – jegyzik meg a cikkben, hozzátéve: ennek jele az is, hogy Bakonyi Lajos nyugdíjas főerdész kezdeményezésére az egykori falu helyén minden év augusztus végén falutalálkozót tartanak.
A különös falunapon nemcsak a még élő egykori lakosok jelentek meg, hanem a már másutt született gyermekek, unokák is. A szülőföld-találkozó erkölcsi erejét az is jelzi, hogy Amerikából, Ausztráliából is visszatérnek a találkozóra azok, akik számára soha nem felejthetők az iharkúti évek – olvasható a Naplóban. A nem létező falu lakosainak találkozóját a falu két egykori utcájának kereszteződésében lévő emlékparkban és emlékműnél tartották, megszólaltatva a hajdan volt falu harangját is.
(mti)