Vádemelési javaslat egy kétmilliárdos biztosítási csalás ügyében

Vádemelést javasolnak a rendőrök az ellen a férfi ellen, aki egy biztosító ügynökeként 74 embertől eseti díjfizetés címén összesen kétmilliárd forintot vett át, ám azt nem fizette be a társaságnak – mondta el Soltész Péter, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) gazdaságvédelmi főosztályának munkatársa.

MNO
2008. 08. 18. 5:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az őrnagy ismertetése szerint a 36 éves, tavaly április óta előzetes letartóztatásban levő győri férfi ügyében az iratokat megküldték a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészségnek. A távirati iroda januárban számolt be arról, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást folytat egy biztosítási ügynök ellen. A férfi az AXA Biztosító nevében egyösszegű életbiztosítást kötött az ügyfelekkel, utóbbiak a biztosítás díját szabályosan befizették a biztosítónak. Az ügynök az ügyfeleket ezt követően azzal kereste meg, hogy a banki hozamoknál jóval nagyobb, akár 100 százalékos hozamot is kínál a befektetéshez kapcsolt életbiztosításuk, ezért helyezzenek el betétet, újabb pénzösszeget átadva neki.

Soltész Péter a nyomozás lezárásakor azt mondta: 2004 és 2006 között 74 magánszemély adott át pénzt az egyébként kiemelt ügyfélkörrel rendelkező üzletkötőnek, aki erről úgynevezett értesítőt töltött ki. Ez a nyomtatvány nem volt sorszámozott és nem is volt szigorú számadású dokumentum. Volt olyan ügyfél, aki 800 ezer forintot, de olyan is, aki 192 millió forintot adott át a férfinak. A rendőr őrnagy rámutatott: az ügyfelek egyetlen esetben sem ellenőrizték, hogy az eseti díjbefizetések valóban megtörténtek-e.

Arra a kérdésére, miszerint miért nem jöttek rá az ügyfelek a csalásra az éves kimutatásokból, Soltész Péter azt mondta: az üzletkötő azt mondta nekik, hogy a dokumentum csak a biztosításukat tartalmazza, a befektetéseiket pedig külön kezelik. A férfi a vádemelési javaslat szerint mintegy kétmilliárd forintot csalt el. Ebből csak 700 milliót ismer el a férfi, aki részben beismerő vallomást tett. Állítása szerint 300 millió forintot hozamként kifizetett az ügyfeleknek. Ezt részben a sértettek is elismerték, ám ők jóval kevesebb, 60 millió forintos összegről számoltak be.

Az üzletkötő a fennmaradó összegről azt vallotta: a plusznyereség reményében egy győri műkincskereskedőnél fektette be kölcsönszerződés alapján az eseti díjként átvett összegeket. A rendőrök szerint a műkincskereskedő és az üzletkötő vallomása abban egyezett, hogy volt közöttük üzleti kapcsolat, de a gyanúsított szerint a műkincskereskedő soha nem számolt el vele, így még mindig tartozik neki a 400 millió forinttal. A kétmilliárd forintból a nyomozók semmit sem találtak meg. A nyomozó szólt arról is, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének kezdeményezése alapján az APEH, a sértettek vagyonát ellenőrizendő, vizsgálatot indított.

Az AXA képviseletében eljáró Magyar György ügyvéd úgy nyilatkozott: vannak ügyfelek, akikkel peren kívüli egyezségre törekednek, mások nem várták meg a büntetőeljárás lezárását és pert indítottak a társaság ellen. A kárigényekkel összefüggésben a jogi képviselő azt mondta: az ügyfeleket előzetesen öt csoportba osztották, aszerint, hogy jár-e egyáltalán nekik, és ha igen, akkor mekkora összeg. Hangsúlyozta: ez a besorolás a vádiratban foglaltaktól függően még változhat.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.