Elkészült a feladatterv az új egészségügyi törvényhez

Öt jogszabályt módosítana az új egészségügyi rendszert megalapozó törvénycsomag, amelyet a kormány október 15-i ülésére kell a szaktárcának elkészítenie – tudta meg kormányzati forrásból a távirati iroda szerdán. Ugyanerre a kormányülésre készül el az a kormányrendelet-tervezet, amely az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) feladatait, jogállását szabná újra. Eszerint jövő január elsejétől kezdenék meg működésüket a biztosító regionális kirendeltségei.

MNO
2008. 09. 17. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Székely Tamás egészségügyi minisztert még májusban, a koalíciós szakítást és a pénztártörvény visszavonását követően bízta meg, hogy dolgozza ki az egészségügyi rendszer megújítását. Ennek eleget téve készítette el a szakminiszter a „Biztonság és partnerség: feladatok az egészségügyben 2010-ig” címet viselő programtervet, amelyet társadalmi vitára bocsátottak.

A társadalmi vita lezárultával a szaktárca elkészítette a feladattervet, amely azt tartalmazza, mely törvényeket és kormányrendeleteket, milyen határidővel kell a kabinetnek elfogadnia, illetve a parlament elé terjesztenie. Az MTI birtokába került dokumentum szerint október 15-ig kell az egészségügyi tárcának a kormány elé terjesztenie azt a törvénycsomagot, amelyben módosítanák az egészségügyről szóló törvényt: felülvizsgálnák a súlyponti kórházak rendszerét és pontosítanák az egészségügyi képzést, szakképzést is. Az egészségügyi ellátórendszerről szóló jogszabály módosításával egyrészt pontosítanák a szakellátási kapacitás fogalmát, másrészt újraszabnák a területi ellátási kötelezettséget. Megváltoztatnák az OEP szerződéskötési lehetőségeit – ehhez a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényt kell módosítani.

A feladatterv szerint az OEP jogállásának megváltoztatásához nem kell a parlamenthez fordulni, kormányrendeletet kell hozzá módosítani. A központi hivatal az előirányzatok felett teljes jogkörrel rendelkezik majd, és a szakminiszter irányítása alatt működik. Feladata többek között az egészségbiztosítási alap bevételeinek és kiadásainak nyomon követése, a taj szám képzése, a különböző gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök, technológiák befogadása lesz, továbbá a közgyógyellátásra jogosultak nyilvántartása. A központi hivatal mellett létrehoznák a biztosító regionális szerveit, amelyek önállóan gazdálkodó, részjogkörű „költségvetési egységként” működnének, feladataik közé elsősorban az egészségügyi szolgáltatókkal való szerződéskötés tartozna, valamint finanszírozásuk, ellenőrzésük és a betegellátás minőségének ellenőrzése. A kirendeltségeken pedig – amelyek minden megyeszékhelyen megtalálhatók lesznek – a biztosítottak tájékozódhatnak vagy panaszt tehetnek. Az új szervezeti rendszer 2009. január 1-jétől kezdené meg működését.

A feladatterv foglalkozik az egészségügyi rendszer új finanszírozási rendszerével is, az ezt megalapozó jogszabályokat 2009 közepére-végére kell elkészítenie a szaktárcának, a fejkvótaalapú finanszírozás bevezetéséről szóló kormányrendelet koncepcióját 2009. június végére kell kidolgozni. A dokumentum szerint „ha a biztosító szervei a nemzeti kockázatközösségből leosztott forrásból gazdálkodnak, akkor ezen források elosztásának általánosan elfogadott módszere a fejkvótaalapú forrásallokáció”, és a régiók számára elosztott forrásoknak a lakosság várható szükségleteit kell tükrözniük. (A fejkvóta konkrét forintösszeget jelent, amelyet meghatározott algoritmus szerint számolnak ki.)

Székely Tamás szakminiszter az utóbbi időben többször kifejtette: az intézmények által sokszor kritizált teljesítményvolumen-korlát rendszerét nem szüntetik meg, de átalakítják. A dokumentum szerint olyan differenciált tvk-szabályozást kell kialakítani, amely biztosítja a vásárolt teljesítmények mennyiségének, az ellátott lakosságszámnak és az intézmények által ellátott feladatoknak az összhangját. Az anyag szerint az új koncepció előkészítésének határideje jövő év március vége, de a megvalósításhoz hozzávetőleg két-három év szükséges.

A feladatterv szerint a költségvetési törvénnyel egy időben tárgyalná a kabinet az egészségügyi dolgozók bérfelzárkóztatási programjának fedezetéről szóló előterjesztést is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.