„Ha nincs pénz, nem biztos, hogy a kocsiját épségben találja”

Egyik napról a másikra – arra való hivatkozással, hogy szakmailag nem indokolható a létszámkeretek betöltése után a további toborzó tevékenység – bocsátotta el a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal a Lépj egyet előre! program 36 mentorát. Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig odáig fajult a helyzet, hogy megfenyegették a hátrányos helyzetűek képzését biztosító intézmény vezetőjét.

Konopás Noémi
2008. 09. 11. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „szociális hivataltól még inkább szociális hozzáállást várunk el” – jelentette ki az MNO-nak a hátrányos helyzetű térségekben élők képzését, elhelyezkedését segítő Lépj egyet előre! program napokban elbocsátott mentora annak kapcsán, hogy váratlanul szüntették meg az ő és 35 munkatársa szerződését a program létszámkereteinek betöltésére hivatkozva.

Jamnik Judit elmondta: két éve dolgozik a program munkatársaként, határozott idejű szerződése július 31-éig szólt. Számított arra, hogy azt meghosszabbítják, mint az elmúlt két év minden egyes félévében, ám ez nem így történt. Mivel a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal által indított Lépj egyet előre! program vezetőitől semmilyen információt nem kaptak a megbízási jogviszonyukkal kapcsolatosan, a szerződésük lejárta után is – még egészen augusztus 29-éig – folytatták munkájukat. A mentor elmondása szerint augusztus 25-én még egyeztettek a program vezetőjével, Kéri Gabriellával, aki ugyan nem ígért semmit, de nem szólt arról sem, hogy nem lesz szükség továbbra a mentorok munkájára. Mindezek ellenére augusztus 29-én e-mailben értesültek a Foglalkoztatási és Szociális Hivataltól arról, hogy a továbbiakban nem tartanak igényt munkájukra.

Az MNO-nak nyilatkozó mentor elsősorban azért áll értetlenül a hirtelen jött elbocsátás előtt, mert nem érti, ki fogja ezentúl végigkísérni a programra jelentkezőket, hiszen elmondása szerint az uniós pályázat is megköveteli, hogy a programba beszervezett, a hátrányos helyzetű térségekben élők képzését végig mentor segítse.

Az MNO az ügy kapcsán megkereste Kéri Gabriellát, aki azzal érvelt, hogy a mentorokkal határozott időre szóló megbízást kötöttek, ami nem egyenlő a munkaviszonnyal. A Lépj egyet előre! program vezetője elmondta: ráadásul még meg is hosszabbították a mentorok szerződését augusztus 31-ig, amíg ténylegesen dolgoztak. A mentorok feladata elsődlegesen a 7-8. osztályos felzárkóztató képzésekre való toborzás volt. Az esetek túlnyomó többségében az érintett hallgatók már le is vizsgáztak.

„Ha nincs pénz, nem biztos, hogy a kocsiját épségben találja”

Több mint kétszáz ember hiába jelentkezett szakmai ismereteinek bővítésére Jász-Nagykun-Szolnok megyében is, sőt itt odáig fajult a helyzet, hogy Toldy Ferencnét megfenyegették. A Hilarus Oktatásszervező és Szolgáltató Kft. vezetője arról számolt be az MNO-nak, hogy miután a Lépj egyet előre! program keretei elfogytak, a program vezetői azt kérték tőlük: mondják el a programra jelentkezett hátrányos helyzetűeknek, hogy nem fogják megkapni az ígért – 150 óra után járó – minimálbért. A továbbképzést vállalók nem fogadták el a döntést, és már a tanfolyamon is elégedetlenkedtek. Mindezek után az ügyvezetőt azzal fenyegették meg telefonon, hogy ha nem kapják meg a megígért pénzt, akkor „nem biztos, hogy a kocsiját épségben találja”. „Nagyon kellemetlen helyzetbe hoztak minket, kétszáz ember beiskolázását húzták át egy tollvonással” – mondta Toldyné. Az ügyvezető leginkább azt sérelmezi, hogy a Lépj egyet előre! program kereteinek kimerülése után nem is a program, hanem a továbbképzést vállaló intézmény és annak dolgozói váltak „szavahihetetlenné”.

Nem érkeztek meg a roma hallgatók papírjai?

Az ügy kapcsán Kéri Gabriella arról számolt be, hogy a 200 roma hallgató papírja nem érkezett meg a Hilarus Oktatásszervező és Szolgáltató Kft.-től. „Ha a program elején megküldték volna a dokumentumokat, akkor nem kellett volna forráskimerülésre hivatkozva elutasítani a kérelmeket. A képzőtől egyébként elvárható a korrekt tájékoztatás, nevezetesen, hogy a támogatási szerződés aláírásáig nem hitegeti a jelentkezőt a biztos támogatás odaítéléséről” – érvelt Kéri.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.