Mikola: „Ravasz átverés” a kormány egészségügyi programja

Lezárult a Biztonság és Partnerség: feladatok az egészségügyben 2010-ig címet viselő programtervezet társadalmi vitájának alapszakasza, a koncepcióhoz érkezett javaslatok nagy része a megkezdett folyamatokat támogatja - közölte Székely Tamás egészségügyi miniszter. Mikola István (Fidesz) sajtótájékoztatón reagált; szerinte a program koncepciótlan, szakmailag megalapozatlan, a kormány túlélését szolgálja, ráadásul a társadalmi vita sem volt teljes.

MNO
2008. 09. 04. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A támogató szakmai vélemények között egyebek mellett szerepel a szűrések, a prevenció megerősítése, a nemzeti programok újratervezése és az egészségnevelés – mondta Székely. Közölte: több szervezet javaslatára a koncepció többek között kiegészül a gyógyszerellátás kérdéseivel és néhány fogászati ellátással kapcsolatos témakörrel. A kibővített tervezetről a kormány a jövő héten tárgyalhat, majd a döntést követően októberben az Országgyűlés elé kerülhetnek a törvénymódosító javaslatok – mondta a tárcavezető. Székely szólt arról, hogy az OPNI kérdésében Szabó Máté általános ombudsmannal megegyeztek abban: kerülni kell a pszichiátriai betegek stigmatizációját, és ezért nincs szükség nagy pszichiátria intézmények létrehozására.

A Fidesz szerint a program koncepciótlan, szakmailag megalapozatlan, a kormány túlélését szolgálja, a pénzkivonást, a forráskivonást „rózsaszín ködök eregetésével leplezni akaró, ravasz átverés” – mondta Mikola. Az egészségügyi szakpolitikus a társadalmi vitával kapcsolatos miniszteri kijelentésre reagálva közölte: részletesen áttanulmányozták az anyagot, és fájdalmasan kell megállapítani, hogy a legnagyobb fórumokra előadóként nem hívták meg a Fidesz szakpolitikusait, és a teljes egészségügyi kerekasztal, valamint minden beteg szervezet is kimaradt az egyeztetésből. A társadalmi vita „enyhén szólva sem volt teljes” – jegyezte meg. Mikola a program hiányaként említette azt is, hogy elmaradt az elmúlt két, két és fél év egészségügyi reformjának – ami a Fidesz szerint inkább ámokfutás volt – kiértékelése. A politikus szerint az értékelésre annál is inkább szükség lenne, mert az egészségügyet strukturális és finanszírozási „mély válság” jellemzi.

Mint elhangzott, miközben az anyag régiókról, regionális egészségügyi tanácsokról beszél, Magyarországon nincsenek régiók, hiszen nem volt közigazgatási reform. Mikola szerint a regionális egészségügyi tanácsok léte jogilag teljesen megalapozatlan és a program ezzel a ténnyel sem néz szembe. A finanszírozással kapcsolatban közölte: még jövőre is érvényben lesz a konvergenciaprogram, amely szerint a GDP 0,9 százalékát kell kivonni az egészségügyből, miközben a kasszában 20,8 milliárd forint többlet van. Ennek a többletnek a sorsát nem tudjuk – mondta.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.