Nem kapnak meleg ételt, nincs hova menni a grúz menekülteknek

Összefogásra és jelentős adományokra van szükség ahhoz, hogy enyhíteni és kezelni lehessen a grúziai válságövezetben kialakult humanitárius helyzetet - jelentette ki Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet igazgatója szerdán a grúziai Goriból adott nyilatkozatában. • A Fidesz EP-képviselői elítélik az orosz agressziót

MNO
2008. 09. 03. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az evangélikus magyar lelkész – az egyházi hátterű nemzetközi szervezetek szövetségének képviseletében – tagja annak az öttagú nemzetközi tényfeltáró bizottságnak, amely az Egyházak Világtanácsának megbízásából utazott a kaukázusi válsággócba, hogy felmérje a humanitárius helyzetet. Az Elenora Giddins Ivory programigazgató vezette küldöttség hat napot tölt el a térségben.

Lehel László elmondta, hogy felkeresik Dél- és Észak-Oszétiát is. Találkoznak a konfliktus minden érintett felével, majd tapasztalataikra alapozva jelentést készítenek a keresztény egyházakat tömörítő Egyházak Világtanácsának. A szándékaik szerint pártatlan és sokoldalú jelentésben megfogalmazzák javaslataikat, hogy mily módon segíthetnének az egyházak és az egyházi hátterű segélyszervezetek a menekülteknek.

A bizottság kedden érkezett meg Grúziába: a tervek szerint három napot töltenek a tisztán grúz ellenőrzés alatt álló területeken, egyet Dél-Oszétiában, kettőt pedig Észak-Oszétiában, majd Moszkvából térnek haza. Szerdán találkoztak a grúz ortodox egyház fejével, majd felkeresték Gorit, a szakadár Dél-Oszétia székhelyétől, Chinvalitól mintegy 40 kilométerre fekvő grúziai várost, ahol ellátogattak a Dél-Oszétiából elmenekült grúzokat befogadó táborba.

Goriban látták a lebombázott, rakétákkal szétlőtt, kiégett házakat – szomolt be Lehel. Az itteni menekülttáborban 176 nagy méretű sátorban egyenként 10-12 főt helyeztek el. A Chinvali környékéről érkezett mintegy kétezer grúz menekült sorsa meglehetősen sanyarú, nem kapnak meleg ételt, nincs hova menniük. Lehel László úgy tudja, hogy tíz, grúzok lakta déloszét település gyakorlatilag teljesen megsemmisült az augusztusi harcokban, négy-öt falu pedig félig romba dőlt.

Lehel hangsúlyozta, hogy feladatuk nem politikai jellegű, küldetésüknek nincs köze a politikához, bár tájékozódnak a helyi kormányzati tényezőknél is. Nemzetiségi hovatartozástól függetlenül minden menekültnek segítséget szeretnének nyújtani, legyenek akár oroszok, akár grúzok, akár déloszétok a rászorulók, „hiszen egy humanitárius katasztrófa, az nem úgy válogat, hogy orosz, vagy grúz, vagy oszét, a humanitárius katasztrófa sokszor minden félt érint” – mondta.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.