Orbán Viktor az egyórás, szűk körű megbeszélés után elmondta: „az amerikai politika esélyein kívül, mert itt mindenkit ez foglalkoztat, az európai politikáról, Oroszországról, a grúz válságról és a közép-európai államok együttműködésének lehetőségéről cseréltünk elsősorban eszmét”.
Orbán Viktor az Európai Néppárt alelnökeként – ő a felelős a transzatlanti kapcsolatokért – érkezett a Republikánus Párt e heti elnökjelölt-állító konvenciójára, annak margóján találkozott a volt elnökkel.
A pártelnök kifejtette Bushnak: nagyon határozott, egyértelmű álláspontra van szükség a nyugati világ részéről azzal kapcsolatban, hogy „a 20. század külpolitikai módszerei nem köszönhetnek vissza a 21. században (...), konfliktusokat katonai intervencióval rendezni egy független, demokratikusan megválasztott kormánnyal rendelkező ország ellenében nem lehetséges”. A beszélgetésen szó esett arról, hogy „Közép-Európa komolyan veszi azt a veszélyt, amelyet a mostani orosz külpolitika jelent”.
A Fidesz elnöke azt mondta, a közép-európai államoknak egymással együttműködésben „vezető szerepet kell játszaniuk abban, hogy Európa egységes hangon szólaljon meg (...), mi vagyunk legközelebb ehhez a térséghez, a szintén veszélyeztetett Ukrajna a mi szomszédságunkban van”. Orbán és Bush egyetértett: arra van szükség, hogy a közép-európai térség az Egyesült Államok „jó, kiszámítható együttműködő partnere legyen ennek az új jelenségnek a kezelésében”.
A George Bush szállodájában rendezett találkozón szó esett a republikánus elnök-, alelnökjelölt párosról is. Orbán Viktor személyes véleménye szerint – s ezt, mint mondta, Bush is osztja – Sarah Palin alelnökjelölt asszonyt semmilyen botrány nem veszi körül, nagyon kiváló jelölt. „Nagyon régen láttam ilyen tehetséges politikust, aki remek vitapartner, nagyon sikeres kormányzó” – mondta a pártelnök, s hozzátette, Palin az őt érő támadásokkal szemben, „amelyek a mi szakmánkban elkerülhetetlenek”, jól állja a sarat.
Orbán Viktor elmondta: úgy érzi, hogy a McCain–Palin páros győzelmi esélyei erősödnek. A demokrata jelöltkettőssel „most fej-fej mellett vannak, de a tendenciák kedvezőek, a republikánus szavazók bizakodóak, és úgy tűnik, hogy a demokratáknak nincs sok mondanivalója az igazán fontos kérdésekről”. A Fidesz-elnök szerint a republikánusoknak az a nagy előnyük, hogy „a jelöltjük mégiscsak egy hős, a szó legősibb értelmében vett nemzeti hős, egy igazi karakter”.
Orbán Viktor az utóbbi napokban New Yorkban találkozott George Pataki volt New York-i kormányzóval, akivel a magyar helyzetről, a kilátásokról beszéltek. A Fidesz-elnök szerint Pataki még fontos szerephez juthat az amerikai politikában. Találkozott Arthur Schneier rabbival, a New York-i Park East zsinagóga főrabbijával is, akihez régi, személyes kapcsolat fűzi. Elmondta, hogy a rabbi – akit nagyra tart már a korona visszajuttatásában a 70-es években játszott fontos szerepéért is – jelentős szereplője a világpolitikának, a vallások közötti együttműködés hirdetője.
A feleségével az Egyesült Államokban tartózkodó Orbán Viktor eredetileg a múlt héten találkozott volna a volt amerikai elnökkel a Bush család Maine állambeli birtokán. Ez utazási nehézségek miatt maradt el, „a Labour Day” előtti hétvégén kellett Los Angelesből repülni Portlandbe, Mainbe, és olyan káosz volt a Los Angeles-i repülőtéren, hogy gépek késve indultak, illetve átprogramozták a jegyeket. Orbán Viktor akkor döntött úgy, hogy a nyugati parton marad, amikor kiderült, az alacsonyabb minőségű jeggyel utazó felesége már csak a következő gépre fért volna fel. Kérésére átszervezték a Bush-találkozót, amelyre így később, a konvenció idején került sor. „Meg is hívtam az elnök urat, hogy legyen a családunk vendége a következő évben” – mondta Orbán Viktor a baráti találkozó után.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.