Orbán: Oszlassa fel magát a parlament! +Videó

Én a parlament feloszlatásának a híve vagyok – nyilatkozta Orbán Viktor a hírTV-nek a Fidesz keddi évadnyitó frakcióülése után. Arról, hogy az önfeloszlatásra a legnagyobb ellenzéki párt tesz-e javaslatot, hétfőn dönt a testület. Az ellenzéki pártok szerdán az SZDSZ nélkül, jövő csütörtökön viszont már a liberálisok részvételével egyeztetnek.

MNO
2008. 09. 09. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor a parlament önfeloszlatását támogatja. A Fidesz elnöke szerint kaotikus a belpolitikai helyzet, ezért nehéz válaszolni arra a kérdésre, hogy pillanatnyilag megvan-e az ellenzék többsége ehhez a parlamentben. Arról, hogy az önfeloszlatásra a legnagyobb ellenzéki párt tesz-e javaslatot, hétfőn dönt a Fidesz országgyűlési frakciója. Orbán Viktor Fodor Gábor szakértői kormányra vonatkozó javaslatát csak a négypárti tárgyalások első fordulója után értékeli majd.

– Én a parlament feloszlatásának a híve vagyok. Nem hiszem, hogy a régi, elvtársias megoldások messzire vezetnének. Nem a pártelvtársakat kellene megkérdezni arról, mi legyen az országgal – fogalmazott a Fidesz elnöke –, hanem az embereket, ha egy ország láthatóan a válság szélén egyensúlyoz hosszabb távon, és a vezetői nem tudják megoldani ezt a válságot.

Az Országgyűlés az alkotmány szerint – rendkívüli vagy szükségállapot kivételével – kimondhatja a feloszlását. Ebben az esetben a feloszlás kimondásától számított három hónapon belül országgyűlési választásokat kell tartani. Az alaptörvény szerint a parlament feloszlatásához az összes (tehát 386) parlamenti képviselő több mint felének igen szavazatára van szükség, ami minimálisan 194 támogató szavazatot jelent, és a feloszlás kimondásától számított három hónapon belül országgyűlési választásokat kell tartani. Ez a többség éppen hogy meglehetne, ha 139 fideszes, a 23 KDNP-s, a 11 MDF-es, a 20 SZDSZ-es és a két Fideszből kilépett független képviselő is igennel voksolna, hiszen így összesen 195 támogató szavazat lenne.

Lendvai: Világossá vált az SZDSZ előtt álló választás

Lendvai Ildikó szerint ugyanakkor a Fidesz elnökének megszólalása világosabbá tette az SZDSZ előtt álló választási lehetőséget.

Gulyás József, az SZDSZ ügyvivője reagálásában azt mondta, ha ősszel, a költségvetés elfogadása előtt feloszlatnák az Országgyűlést, akkor minden bizonnyal egy „éles, brutális, populista választási kampányba menne az ország”. Ez nem vinne előre, nem ez a jó megoldás – szögezte le. Mint mondta, ennek a helyzetnek az elkerülése érdekében, és azért, hogy végre reális válaszokat adjunk az ország előtt álló problémákra, egy szakértői kormány felállítása a megoldás. Indoklásként közölte: a szakértői kormány vezetője és miniszterei nem újraválasztatásukban, hanem a feladatuk megoldásában érdekeltek.

Arra a kérdésre, hogy van-e már elképzelése az SZDSZ-nek arról, ki lehet a szakértői kormány miniszterelnöke, Gulyás József azt mondta, több olyan név is forog a nyilvánosságban, aki alkalmas lehet, ám a pártokkal való tárgyalások előtt az SZDSZ nem kíván személyi javaslattal előállni.

Halász: A KDNP álláspontja egyértelmű

A Fidesz elnökének kijelentésére reagálva a KDNP szóvivője közölte: a parlament feloszlatása is egy lehetőség. Mint Halász Zsuzsa elmondta, a KDNP hétvégi kihelyezett frakcióülésén megvitatja ezt a felvetést, majd a közös, Fidesz-KDNP frakcióülésen hétfőn folytatódik az erről szóló megbeszélés. Halász Zsuzsa emlékeztetett arra, hogy a KDNP álláspontja továbbra is egyértelmű, hiszen – mint mondta – az ország érdeke az előre hozott választás megtartása.

Dávid: Van-e közös akarat a parlament feloszlatásának támogatására?

Az MDF elnökének kezdeményezésére tartott ellenzéki tárgyaláson éppen az SZDSZ nem lesz ott, miután korábban már közölték, hogy számukra nem alkalmas az időpont. A megbeszélésen Orbán Viktor sem vesz részt, mert a Fideszt nem ő, hanem Varga Mihály alelnök képviseli. Dávid Ibolya, az MDF elnöke ezért jelezte, hogy a szerdai konzultációt csak előkészítő tárgyalásnak tekinti, amelyen így már ő sem vesz részt, helyette Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese fog tárgyalóasztalhoz ülni.

Dávid Ibolya szerint az ellenzéki pártoknak arról kell dönteniük, meg tudnak-e állapodni közös adótörvényben, illetve van-e közös akarat a parlament feloszlatásának támogatására. Várhatóan jövő csütörtökön az SZDSZ elnökének, Fodor Gábornak a kezdeményezésére is találkoznak az ellenzéki pártok. Fodor a szakértői kormányról egyeztetne a Fidesszel, a KDNP-vel és az MDF-fel, ugyanakkor a Fidesz és a KDNP már többször kinyilvánította, hogy az előre hozott választásokat tartja megoldásnak, és az MDF elnöke is azt mondta, hogy nem hisz a szakértői kormányban.

(hírTV, MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.