Zala aránytalanul kevés iskolafejlesztési támogatást kapott?

Zala megye országosan és a régióban is aránytalanul keveset kapott az iskolafejlesztési pályázat pénzeiből, ráadásul olyan intézmények is támogatáshoz jutottak, amelyeknek nincs erre szükségük – közölte hétfői zalaegerszegi sajtótájékoztatóján a Zala Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, aki a nyertesek közül külön is kiemelte a gelsei példát, amit „országos botránynak” nevezett. A gelsei polgármester szerint pályázatukkal csak az eddigi eredményeiket értékelték.

MNO
2008. 09. 01. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke azt mondta: a megyéből beadott 42 pályázat közül mindössze négy nyert együttesen 1,230 milliárd forintot, míg a nyugat-dunántúli régióban összesen 24 nyertest hirdettek ki 5,252 milliárd forint értékben. Ez arányaiban is nagyon kevés, de a nyertesek között vannak olyanok, amelyek már eddig is a jól felszerelt intézmények közé tartoztak, ezért feltehetőleg „irányítottan” nyertek pályázatukkal.

A megyegyűlés elnöke a gelsei általános iskolát említette, amely 426 millió forintot nyert akadálymentesítésre, alternatív energiaforrásokkal történő energetikai korszerűsítésre és funkcióbővítésre. Manninger Jenő idézett a településről egy két évvel korábbi cikket, amelyből az derül ki, hogy már akkor elvégezték az akadálymentesítést, a szigetelést és az energiaracionalizálási programot.

Szerinte a település iskolája azért nyerhetett, mert polgármestere SZDSZ-es, a programot pedig a párt és személyesen Magyar Bálint indította el. A gelsei példát országos botránynak nevezte, mert sem zalai városok, sem a szegényebb, valóban gondokkal küzdő települések és iskoláik nem kaptak támogatást.

A közgyűlési elnök a zalakarosi nyertes pályázattal kapcsolatban is megemlítette, hogy a kistérség leírása szerint mutatóik kivételesen jók, de örül annak, hogy sportudvar létesül. Úgy véli azonban, hogy ha a jól működő intézmény további fejlesztésekre kap lehetőséget, azzal a közeli Zalakomárból és Galambokról csábítja el a gyerekeket, a két településen pedig roma diákok maradnak csak, növelve ezzel a szegregációt.

Gelse polgármestere, az SZDSZ-es Rácz József a sajtótájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban azt mondta: 12 település oktatási feladatait látja el a gelsei iskola, amelynek mostani pályázatát két szakmai testület is az egyik legjobbnak találta. Olyan intézményről van szó, ahol nemcsak beszélnek az oktatás fejlesztéséről, hanem tesznek is érte, ezt a szülők is felismerték, hiszen az elsősökön felül csak ebben a tanévben 17 új gyereket irattak be iskolájukba – fogalmazott.

Hozzátette, hogy az elmúlt 20 évben is minden pályázati lehetőséget megragadtak, és megragadnak a jövőben is, ami az intézmény fejlesztését, korszerűsítését, az ott tanulók magasabb színvonalú oktatását biztosítja. Az 1200 lakosú településen a most elnyert pénzből aulát és egy közel 900 négyzetméteres új oktatási épületet építenek az iskolában, a pályázati pénzt az önkormányzat 10 százalékos önrészével kiegészítve.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.