A bolognai folyamat „hungarokomikumnak” sikerült?

A kormány oktatáspolitikáját továbbra is a sodródás jellemzi, mindig az adott finanszírozási helyzethez próbálják meg igazítani a rendszert, hosszú távú elképzelések nincsenek – erről Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője beszélt az V. Országos Oktatási Konferencián, Budapesten. A pályakezdő pedagógusok tervezett bérpótléka komoly bérfeszültségeket eredményezhet, a friss diplomások elhelyezkedési lehetőségei pedig bizonytalanok.

MNO
2008. 10. 16. 9:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs hosszú távú elképzelése a kabinetnek többi között arról, hogy 20-30 év múlva milyen szakemberekre, vagy képzési struktúrára lehet szükség Magyarországon – közölte. Sió László azt mondta, nehéz eldönteni, mikor jár jobban az oktatás, akkor, ha maradnak a jelenlegi költségvetési számok, vagy ha újakat terjesztenek be. Az eredeti, azóta visszavont elképzelés szerint némi többlet jutott volna 2009-ben az oktatás számára, azonban ezzel együtt hatalmas feszültségek is bekerülnének a rendszerbe.

Mint mondta, a pályakezdő pedagógusok tervezett bérpótléka jelentős bérfeszültségeket eredményez majd, ráadásul az emelés finanszírozása sem megoldott, hiszen bizonyos bérelemeknél csak négy hónapra terveznek. Így előfordulhat, ami 2002-ben a pedagógus bérek emelésénél, hogy négy hónap után az önkormányzatoknak kellett kigazdálkodniuk a szükséges forrásokat, s ez iskolabezárásokhoz, pedagógus-elbocsátásokhoz vezetett.

A normatívák tekintetében az látszik, hogy nominálisan változatlan marad a támogatás. Mivel a működési és bérkiadások emelkednek, az ideinél rosszabb helyzettel kell számolni. Sió László a felsőoktatásban az államilag finanszírozott keretszámok befagyasztását a tandíj elleni tiltakozásra adott válaszként értékelte. Nem tisztázott az sem, hogy az alapképzésből kilépők diplomájukkal el tudnak-e helyezkedni, illetve, hogy a mesterképzésben tovább tanulóknak kell-e fizetniük és mennyit. Nem tudni azt sem, hogyan alakulnak az alapképzésből a mesterszakokra történő átlépés feltételei.

Vass László, a Budapesti Kommunikációs Főiskola rektora előadásában arról beszélt, hogy a bolognai folyamat Magyarországon „hungarokomikumnak” sikerült, uniformizálódás jellemző. Egyfajta háború zajlik a hallgatókért, az államnak gyakran nincs ereje prioritásokat érvényesíteni. Az intézmények nem akarnak változtatni, ellenállnak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.