A győri önkormányzat erősíti a szakképzést

Csökkenti a gimnáziumi és a szakközépiskolai osztályok számát a fenntartó győri önkormányzat, erősíti viszont a szakképzést azzal, hogy a szakiskoláknak több osztály indítására ad lehetőséget - ismertette Borkai Zsolt (Fidesz) polgármester pénteken sajtótájékoztatón a közgyűlés előző esti döntését.

MNO
2008. 10. 10. 12:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gimnáziumi és a szakiskolai képzés arányainak megváltoztatásával azt szeretnék elérni, hogy a szakképzőben több diák tanuljon olyan hiányszakmákat, amelyek biztos elhelyezkedést nyújtanak számukra a város vállalatainál – indokolta a városvezető a döntést, amely – mint rámutatott – a gyerekek és a szülők érdekében történt.

Borkai Zsolt megítélése szerint a gimnáziumi rendszer az elmúlt időszakban felhígult. „Rendkívül gyenge tudásszinttel be lehetett jutni, gyakorlatilag felvették, aki gimnáziumba jelentkezett” – hangoztatta. E helyzet megváltoztatása érdekében az önkormányzat arra kérte a középiskolákat, hogy 50 százalékosnál gyengébb központi felvételi dolgozattal a diákok ne kerülhessenek be gimnáziumba, 30 százalékosnál rosszabb dolgozattal pedig a szakközépiskolák se fogadják a jelentkezőt.

Ami az osztályok számát illeti: a jövő tanévben kilenccel kevesebb gimnáziumi és néggyel kevesebb szakközépiskolai osztály indulhat az önkormányzati középiskolákban, s kilenccel több a szakiskolákban Győrött.

A polgármester hangsúlyozta: ezzel a döntéssel nem zárnak be iskolák és nem szűnnek meg pedagógusállások. Hozzátette: a demográfiai hullámvölgy miatt – a 9. évfolyamba a korábbinál 1200-1300-zal kevesebb gyerek jelentkezik – előfordulhat, hogy pedagógusok nem az eddigi iskolájukban, hanem egy másikban folytathatják a munkát.

Borkai Zsolt szólt arról, hogy az önkormányzat többféle megoldással próbálja a szakiskolák felé terelni az általános iskolát végzett tanulókat. Tájékoztatása szerint országosan egyedülálló annak az ösztöndíjrendszernek a kialakítása, amely a hiányszakmák felé akarja orientálni a gyerekeket.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem zárják el az érettségi megszerzése elől a szakiskolásokat sem. Emlékeztetett arra: egy korábbi intézkedés értelmében a szakiskolai oktatási rendszerben részt vevő tanulók számára önkormányzati támogatással biztosítanak lehetőséget arra, hogy érettségit szerezzenek, ha van erre igényük. Jelenleg félszáz fiatal él ezzel a lehetőséggel.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.