Kifejtette: remélhetően a pénteken korábban bejelentett intézkedések – partnerlimitek lazítása, deviza-swap tender – rövid távon is képesek lesznek enyhíteni az elmúlt napok piaci zavarait. Hangsúlyozta: a forintpiac likviditása biztosított és az MNB megfelelő eszközrendszerrel rendelkezik az ilyen jellegű problémák orvoslására. Kérdésre válaszolva megerősítette: az OTP stabil pénzintézet, mostani árfolyamváltozása semmilyen összefüggésben nincs a fundamentumokkal.
Karvalits Ferenc az állampapírpiac elmúlt napokban tapasztalt eseményei kapcsán elmondta: lehetne javítani az állampapírpiac likviditás-teremtési szerepét, például a repo szabályok változtatásával. Eddig az MNB nem lépett be erre a piacra, de „rendkívüli helyzetekben születhetnek rendkívüli megoldások is” – emelte ki, hozzátéve: a hosszú távú megoldást a piacnak kell megtalálnia. A repo ügyleteket illetően az egyik lehetséges változásnak nevezte a jegybanki alelnök az értékelésre vonatkozó számviteli szabályok módosítását.
A magyar előírások ugyanis az unióstól eltérő piaci értékelést tesznek kötelezővé, ami visszafogja a repopiacot – ismertette. Hozzátette: több apróbb technikai lépés mellett a piac szereplőit is érintik a javaslatok, amelyekre a kormány, úgy tűnik „nyitott”. Kifejtette: a magyar pénzintézeti rendszer ugyan jelentős tőketartalékokkal rendelkezik, a forint bankközi piac működése normális, ennek ellenére az elmúlt napok fejleményei rávilágítottak arra, hogy a hektikus nemzetközi pénzpiaci feltételek között egyes magyar részpiacok működésében is probléma jelentkezhet. Ez történt az állampapírok másodlagos piacán, valamint a forint-swap piacon – emelte ki.
A világpiaci események hatására a megnőtt kockázati prémium megemeli a forinteszközöktől elvárt hozamot. A növekvő finanszírozási költségek a hitelezési feltételek szigorításával járnak együtt, ami rontja a reálgazdasági kilátásokat is, és ezzel összefüggésben a hitelportfolió romlásával is számolni kell – figyelmeztetett. Megerősítette: az MNB folyamatosan figyelemmel kíséri a pénzügyi szektor működését és továbbra is stabilnak ítéli azt, de kész megtenni a szükséges lépéseket, erre megvannak a megfelelő eszközei. Kiemelte: kellően szigorúan kell tartani a monetáris kondíciókat annak érdekében, hogy megakadályozzák a magas inflációs környezet fennmaradását.
Bokros Lajos összefoglalójában hangsúlyozta: globális problémákra összehangolt válaszokat kell adni, véleménye szerint ennek helyes felismerése volt a 6 központi bank közös kamatcsökkentési fellépése, és rossz értelmezése volt a fejlett gazdaságú országoknak a banki betétekre vállalt teljes garanciavállalása. A volt pénzügyminiszter szerint ettől eltérően a kisebb országok, így Magyarország sem cselekedhetett, megjegyezve, hogy a lépést önmagában kudarcnak tartja. „Azt mutatja, hogy a politikusok pánikból cselekedtek, félretolták azt a betétvédelmi intézményt, ami éppen az ilyen problémás esetekre született” – hangoztatta Bokros Lajos. Aláhúzta: nem kizárt, hogy jövőre Magyarországon recesszió lesz, „az MSZP plakátjait le lehet takarítani és itt az ideje bevallani, hogy bizony tévedtünk és nem ismertük meg a pénzügyi válság pusztító erejét és nem látjuk a végét”. Ezért több lehetséges forgatókönyvet is ki kell dolgozni – mutatott rá a volt pénzügyminiszter.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.