„Nem látok olyan okot, ami miatt felülbírálná a NATO a tavaszi döntését. Nem hiszem, hogy ebben lényeges változás lehet” – mondta Szekeres Imre. A miniszter szerint ugyanakkor még mind a két országnak sokat kell tennie ahhoz, hogy megfeleljen a NATO-tagság feltételeinek. A NATO állam- és kormányfői tavasszal is tisztában voltak az ukrajnai és a grúz helyzettel, ennek ismeretében hozták meg akkori döntésüket.
A döntésben a politikai és védelmi kérdések mellett a gazdasági szempontok is szerepet játszottak – tette hozzá a politikus a NATO védelmi minisztereinek csütörtöki és pénteki budapesti tanácskozása előtt. A miniszter bízik abban, hogy Ukrajna és Grúzia meghívása a tagsági akciótervbe nem rontja majd tovább a NATO és Oroszország viszonyát. Folyamatos tárgyalásokat kell folytatni az oroszokkal, tájékoztatni kell őket a lépésekről annak érdekében, hogy ne fenyegetésként éljék meg Ukrajna és Grúzia meghívását az atlanti szövetségbe.
Az orosz álláspont miatt a NATO-nak nem kell változtatni azon a stratégiáján, hogy nyitott a szövetségbe jelentkező államok előtt – mondta a tárcavezető. „Ha a NATO más államok politikai érdekei alapján döntene arról, hogy ki csatlakozhat hozzá, és ki nem, akkor elveszítené azt az értékrendet, amivel létrejött, és amivel eddig működött” – hangsúlyozta Szekeres Imre. A honvédelmi miniszter szerint nem kell számolni egy újabb grúz-orosz háborúval. A NATO bukaresti tavaszi csúcsértekezletén meghívta a katonai szövetségbe Horvátországot és Albániát, de decemberre halasztotta a döntést arról, hogy Ukrajna és Grúzia csatlakozhat-e a tagság előszobáját jelentő tagsági akciótervbe.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.