A válságot mindenáron prófétáló fideszeseket kárhoztatta a parlamentben a napirend előtti felszólalások során Gyurcsány Ferenc. Kisebb mértékben fogja elérni a válság Európát, Magyarországot pedig direkt hatások nem fogják elérni – szögezte le Gyurcsány hétfőn a parlamentben. Kell-e garanciát adni a befektetőknek? – tette fel a kérdést a miniszterelnök, aki úgy véli, nincs szükség beavatkozásra, mert szerinte a magyar pénzügyi rendszer erős. Szerinte akkor kellene garanciát adni, ha a politika pánikot próbálna kelteni, hosszú, kígyózó sorokat kreálva a bankfiókok elé. Olyan lépéseket kell tenni, amelyek segítségével csökken a hiány. A kis- és közepes vállalkozásokat tovább kell segíteni. Nem válsághangulat kell, hanem megfontolt lépések – tette hozzá.
Optimista hangok
Az október 6-i nemzeti gyásznapra való tekintettel a parlamenti ülés Szili Katalin ülést vezető házelnök kezdeményezésére az aradi vértanúkra emlékezve egyperces néma felállással és közös főhajtással kezdődött.
Napirend előtt a kormány részéről Bajnai Gordon szólt az utóbbi években kialakult pénzügyi világválságról, illetve annak hatásairól a hazai kis- és közepes vállalkozásokra nézve. A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter kifejtette: évtizedek óta nem tapasztalt válság bontakozott ki, de az elmúlt két év erőfeszítéseinek hála, Magyarországnak nem a válság elsődleges hatásaival kell számolnia. Bajnai úgy fogalmazott: a hazai bankrendszer stabil, ám szűkülnek hazánk exportlehetőségei, ami arra ösztönzi a kormányt, hogy védőpajzsot tartson a kis- és középvállalatok fölé. A védőpajzs első lépéseként Bajnai az Új Magyarország fejlesztési terv eddigi 5000 győztesének nyújtana segítséget, a családi vállalkozásoknak pedig 10 évig terjedő tízmilliós hitelt ajánlott, melynek kamata a mindenkori jegybank alapkamata alatt maradna (6-9 százalék). Mint fogalmazott, a kormány a Magyar Fejlesztési Bankkal közösen kamatplafonnal ellátott hitellel segítené a kisvállalkozásokat. „Akik exportálni akarnak, azoknak aktív állami segítséget kínálunk” – zárta napirend előtti felszólalását Bajnai Gordon.
A világ gazdaságának eresztékei recsegnek-ropognak – szögezte le napirend előtti felszólalásában Szanyi Tibor. Az MSZP frakcióvezető-helyettese kijelentette: Magyarország számára most lesz világos, milyen fontos volt a konvergenciaprogram. A politikus úgy véli, hazánk érintetlen a pénzügyi válság fősodrában. Ennek ellenére a frakcióvezető-helyettes azt tanácsolta: mindenki, aki érintett a válságban, fedezékbe.
Teljesen felkészületlenek vagyunk?
Hargitai János Bajnai Gordon napirend előtti felszólalására így reagált: a pénzpiaci válság jelei itt vannak, 160,38 forint a svájci frank árfolyama. A konvergenciaprogram kapcsán arról szólt a KDNP országgyűlési képviselője, hogy a programnak köszönhetően valamelyest versenyképesebb a magyar költségvetés, de még mindig 10 ország közül a mi költségvetésünk a legkedvezőtlenebb. A politikus úgy véli, az adótörvények átgondolására van szükség.
Varga Mihály napirend előtti felszólalásában cáfolta Bajnai Gordon miniszter szavait, miszerint hazánkat nem érinti a pénzügyi válság. A Fidesz politikusa úgy véli, a magyar kormány nem készült fel a válságra. Varga úgy gondolja, teljesen felkészületlenek vagyunk, a kormány nem tud pénzekkel elszámolni, ráadásul növekszik az adósságállomány. Mint elmondta, nem elegendő a 3 százalékos növekedés. Varga kijelentette: Bajnai Gordonnak inkább az adócsökkentésről kellett volna beszélnie napirend előtti felszólalásában.
Kóka János napirend előtti felszólalásában hétfőn a parlamentben azt mondta, a válság a pazarló adóterhekkel működő országokat bünteti. A szabad demokrata politikus úgy véli, költségvetés-politikai oldalról kell megközelíteni a kérdést.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.