Most 9,2 százalék – negyedszer drágul a távfűtés Budapesten

Tovább drágul a távfűtés novembertől a fővárosban, több megyében azonban már októbertől emelkedtek a rezsiköltségek. A panelfelújítási program és az önkormányzatonként eltérő mértékű támogatása enyhítheti ugyan az érintettek fűtési költségét, ám az igazi megoldást, ahogy Nyugat-Európában, az olcsóbb fűtési energiák elterjedése jelentené.• Egymilliárddal tartoznak a pécsi hőszolgáltatónak

MNO
2008. 10. 16. 5:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Róbert, a Főtáv Zrt. szóvivője azt közölte az MTI-vel, hogy a hődíj 9,2 százalékkal emelkedik, ez egy 52 nm-es lakásnál 1.357 Ft többletkiadást jelent havonta. Idén már a negyedik alkalommal drágul a távfűtés hődíja Budapesten a gáz árának emelkedése miatt. A hődíj februárban 4,1 százalékkal, májusban 6,1 százalékkal, augusztustól pedig 5,5 százalékkal nőtt.

Az éves alapdíj egy átlaglakásnál áfa nélkül mintegy 68,5 ezer forint. Egy 70 négyzetméteres lakás alapdíja pedig 92,2 ezer forint áfa nélkül. Az átlaglakás fűtési költsége áfa nélkül 148 ezer forint, a 70 négyzetméteres lakásé pedig 187,5 ezer forint. Budapesten a melegvíz-készítéshez használt hő díját az együttes alapdíjon felül kell megfizetni.

Ha egy épületben mindenütt van melegvíz-óra, akkor a díjakat a lakóközösség döntése alapján a mérőórák segítségével oszthatják szét az egyes lakásokra. Az ország legtöbb városában van lehetőség a leválásra a távhőszolgáltatásról. Budapesten ezt a tulajdonosok 80 százalékának kell támogatnia. Győrben ugyan nincs lehetőség a leválásra, ugyanakkor a Rába-parti város önkormányzata támogatást nyújt az egyedi mérőberendezések felszereléséhez.

Ha valahol egy társasház határoz a leválásról, olyan fűtési módot kell választania, amelynek károsanyag-kibocsátása kisebb mint a távhőé, vagyis szinte nulla. Néhány hete adták át az első olyan, a távhőrendszerről levált épületet Budapesten, amelyet már úgynevezett levegőkazánnal fűtenek. Léderer András, az alternatív energiát kínáló cég vezető szakembere azt mondta, a káposztásmegyeri, állami támogatású beruházás a 25 lakásos panelépületnél 36 millió forintba került, és – a mai gázárakat figyelembe véve – hat év alatt térül meg. Az emelkedő gázárak persze folyamatosan csökkentik a megtérülési időt – tette hozzá a szakember.

Több városban elvileg arra is van lehetőség, hogy kérésre egy-egy lakást lekapcsoljanak a rendszerről, ám ebben az esetben a lakóközösség fűtési költségei emelkednek.

A fővárosi és a vidéki távhődíjak nem vethetők össze, mert az egy lakásra jutó rezsi kiszámításánál eltérő módszereket, képleteket, egységeket használnak a szolgáltatók, továbbá az energia beszerzési ára is meghatározza a fizetendő összeget. Így fordulhat elő, hogy egymáshoz közeli városokat összehasonlítva is jelentős különbség érzékelhető a távfűtési számlákban. Baranya megye nagyobb városai közül például Komlón kell a legtöbbet, Mohácson pedig a legkevesebbet fizetni a távfűtésért.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.