Orbán Viktor levelében rámutat arra, hogy a világméretű pénzpiaci válság hatásainak mérséklése és a válság legyőzése érdekében az Európai Unió tagországainak többsége határozott lépéseket tett. Az Európai Központi Bank nyíltpiaci műveletei jelentős szerepet játszanak a pénzpiaci likviditás fenntartásában, ugyanakkor a bank általános körülmények között az euróövezet országaiban fejti ki közvetlenül tevékenységét. A pénzügyi válság mélyülése azonban az eurózónához nem tartozó uniós tagországokban működő bankoknál is komoly likviditási zavarokat okozott. Magyarország gazdasága és bankrendszere pedig különösen kiszolgáltatott a nemzetközi pénzügyi zavaroknak.
A legnagyobb ellenzéki párt elnöke emlékeztet arr, hogy az Európai Központi Bank az elmúlt napokban számos likviditást fokozó intézkedést jelentett be, és a válság mélységére való tekintettel az euróövezet határain is átnyúlt, amikor nyíltpiaci műveletet hajtott végre például Magyarország, illetve Svájc pénzpiacán.
Mivel a világméretű pénzpiaci válság az eurózónán kívüli tagállamokat különösen súlyosan érinti, a Fidesz elnöke arra kéri Sarkozyt és Merkelt, hogy járjon közben a központi bank elnökénél, hogy a likviditás fokozása érdekében az Európai Központi Bank teljeskörűen terjessze ki korábban meghozott intézkedéseit a Magyarországon működő bankokra is. Az intézkedések annál is inkább indokoltak Orbán szerint, mivel az egységes belső piacon működő pénzintézetek eltérő kezelése, valamint a tagállamok által saját pénzintézeteiknek nyújtott jelentős, de eltérő mértékű támogatások komoly hátránnyal sújtják az eurózónához még nem csatlakozott tagállamok pénzintézeteit, és egyben súlyosan torzítják az egységes piacon folyó verseny feltételeit – zárul Orbán Viktor levele.
Járai: Egyedül nem megy
Járai Zsigmond szerint olyan rossz állapotban van a magyar gazdaság, hogy a mélyülő pénzpiaci válsággal egyedül nem vagyunk képesek megbirkózni. A jegybank volt elnöke mindezt Orbán Viktor Merkelhez és Sarkozyhez intézett levele kapcsán nyilatkozta a fidesz.hu-nak. Járai rámutatott: a hazai pénzintézetek likviditási problémái miatt előbb-utóbb a hazai gazdasági élet szereplői is könnyen bajba kerülnek.
"Ha nem tudnak hitelezni a bankok, akkor ebből az következik, hogy azok a vállalkozások, amik nehézségekkel fognak küzdeni, tönkremennek és munkanélküliség lesz" – hangsúlyozta. Járai szerint az Európai Uniónak is érdeke, hogy az eurozónán kívüli uniós tagországokban se fokozódjon a válság. Ehhez – mint hangsúlyozta – az EKB vagy az Európai Unió teremthetne forrásokat valamilyen segítséggel. Járai úgy vélte, hogy az Európai Unió – szemben a magyar kormánnyal – a saját lehetőségeihez képest "nagyon jól" kezeli a válságot.
"Ezt a válságkezelést kellene nekik egy kicsit kijjebb terjeszteni, és azt a segítséget, amit már elkezdtek, folytatni Magyarország felé is" – fejtette ki Járai.
(fidesz.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.