Pokorni: A kormány az államcsődöt kívánta elkerülni + Videó

A pénzügyi mentőcsomag nagysága arra utal, hogy a kormány egy küszöbönálló államcsődöt kívánt elkerülni – mondta a Fidesz alelnöke csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján. • Soós: Ilyet utoljára pártállami időkben csinált az IMF• A KSZSZ tiltakozik az újabb megszorítócsomag ellen• Parragh: A növekedés gátja a magas adóterhelés

MNO
2008. 10. 30. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenkit meglepett a pénzügyi mentőcsomag nagysága. Hogy ezt a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kellett felvenni, arra utal, jóval nagyobb a baj az államháztartás finanszírozhatóságával, mint azt a kormány bevallotta, illetve mint azt az elemzők gondolták – fogalmazott Pokorni Zoltán. Hozzátette: ennek csak egy magyarázata lehet, mégpedig az, hogy a kormány egy küszöbönálló államcsődöt kívánt elkerülni ezzel a „kétségbeesett és valóban szégyenteljes” lépéssel.

Pokorni Zoltán képtelennek és felháborítónak nevezte, hogy „Gyurcsány Ferenc sikerként állítja be, hogy Magyarország ilyen kritikus helyzetbe, az EU szégyenpadjára került”.



A miniszterelnök természetesen nem felelős az amerikai ingatlanpiaci válságért, ám azért felelős, hogy – Simor András jegybankelnök szavaival élve – Magyarország a leggyengébb antilop az EU-n belül – jelentette ki a Fidesz alelnöke. Emlékeztetett arra, hogy a magyar gazdaság 2000-ben még a visegrádi országok legerősebbje volt, jelenleg viszont már a leggyengébb. Pokorni Zoltán szerint ma Magyarországot Ukrajnával, Fehéroroszországgal és Pakisztánnal együtt emlegetik.

Kitért arra, hogy Tukacs István, a miniszterelnök adóügyi megbízottja egy rádióműsorban azt állította, az IMF-től felvett hitelnek nincs forintban kifejezhető ára. Évi 15 milliárd forint a rendelkezésre állási díj, ami évente 400 darab mentőautó ára, teljes felszereléssel – mondta erre Pokorni Zoltán.

Mint elhangzott, sem a parlamenti szakbizottságok, sem pedig a pártok nem kaptak még semmiféle írásos tájékoztatást az IMF-megállapodásról, csupán egymásnak ellentmondó információkhoz juthattak hozzá. Úgy vélte, az a legkevesebb, hogy az aláírás előtt a szakbizottságok, illetve a pártok képviselői megismerhessék és megvitathassák a szerződés tervezetét.

A fideszes vezető propagandafogásnak tartja az állami vezetők juttatásainak tízszázalékos csökkentésével kapcsolatos kormányfői kezdeményezést, akárcsak Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető javaslatát az országgyűlési képviselőknek járó költségtérítés újragondolására.

Ennek érzékeltetésére példaként hozta fel, hogy a Magyar Fejlesztési Bank és a MÁV elnökének havi jövedelme meghaladja a hárommillió forintot, az autópálya-kezelő vezetőjéé pedig kétmillió forint. Megjegyezte: ebben a körben a tízszázalékos csökkenés életvitelszerű változást nem okoz, ugyanakkor egy nyugdíjas esetében hasonló csökkenés húsba vágó.

A parlamenti képviselőkön minden alkalommal el lehet verni a port, állunk elébe e kezdeményezésnek – mondta a képviselői költségtérítés esetleges csökkentéséről Pokorni Zoltán.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.