A szakember szerint mindenképp jó hír, hogy a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az uniótól megkaptuk a 25 milliárd dolláros hitelkeretet. Rossz hír viszont, hogy a kormány és az IMF egyszázalékos GDP-csökkenéssel számol. De könnyen lehet, hogy ennél nagyobb visszaesés lesz – nyilatkozta Soós az Mfor.hu-nak.
Ha pedig ez történik, akkor nagy nehézségekkel nézhetünk szembe, hiszen kisebb GDP-ből nem lesz elegendő adóbevétel, növekszik a költségvetési hiány és a külföldi hitelek iránti igény. Emiatt újabb spekulációs hullám indulhat, mert a romló egyensúly mellett kétségek támadhatnak: hátha mégsem elegendő ez a most megnyugtató mértékűnek látszó tartalék. Ráadásul más államok is kérnek pénzt az IMF-től, és egyszer az ő tartalékaik is elfogynak. Tehát elképzelhető, hogy ilyen esetben Magyarországnak nem lesz kitől újabb hiteleket kérni – véli a volt SZDSZ-es képviselő.
Ezért a költségvetésbe olyan további fékeket kellett volna beépíteni, amelyeket később – ha mégsem lesz nagyobb a baj – ki lehetne venni. „Egy ilyen nyitott gazdaságban értelmetlen csak azért megtartani egyes állami kiadásokat, hogy munkahelyeket teremtsünk” – hangsúlyozta. Ennél fontosabb a vállalatok hitelhez jutásának segítése, hogy a létező kül- vagy belföldi keresletre termelni tudjanak – figyelmeztetett.
Az még nagyobb hiba, hogy a mostani csomag csak ideiglenes takarékossági elemekből áll. A szakember szerint ezeket a választások előtt egytől egyig visszavonják majd, és általános jókívánságokon túlmenően semmi strukturális átalakításról nincs benne szó. Ráadásul reformelképzeléseket sem tartalmaz. A konkrét strukturális lépéseket nem tartalmazó megállapodás elfogadása még meglepőbb az IMF részéről, amely eddig sokkal mélyebb változtatásokat szokott igényelni – állítja a közgazdász. Nyilván úgy vélte a valutaalap vezetősége, hogy sürget az idő és a legfontosabb piaci spekulációk megállítása. Ez a logika azonban fordítva is igaz: ha az IMF követel komoly reformokat, akkor azokba a kormány kénytelen lett volna gyorsan belemenni.
Demokráciában megengedhetetlen módszerek
A legsúlyosabb azonban az a probléma, hogy az egész eseményt pártállami jelleggel vezényelték le. Még a kormánytagok közül is csak néhányan voltak beavatva; nem tárgyaltak az érdekképviseletekkel és a pártokkal, még magával az MSZP-vel sem, az ellenzékkel pedig végképp nem. „Ez teljesen érthetetlen, ilyet utoljára pártállami időkben csinált az IMF” – érvelt a szakember. Valószínű, hogy a szakszervezeteket meg az ellenzéki pártok egy részét semmiről sem tudták volna meggyőzni, de tárgyalni akkor is kell – figyelmeztetett.
„Ez egy demokratikus országban egyszerűen elképzelhetetlen eljárás. Az IMF magatartása abszolút érthetetlen, a kormányé – mondhatni – érthetőbb, hiszen vezetői pártállami körülmények között szocializálódtak” – jelentette ki a szakember. Hozzátette: az ellenzéknek is törekednie kellett volna a tárgyalásokba való bekapcsolódásra, és fontos, hogy a jövőben ne fogadja el a hasonló pártállami megoldásokat.
(mfor.hu)