A miniszter szerint azokat a rákszűrő módszereket érdemes inkább támogatni, amelyekre nagyobb számban mennek el az emberek. Ezt annak kapcsán közölte, hogy a tárca a vastagbél- és végbélrákszűrés esetén a széklet- és vérvizsgálatot támogatja az egyes onkológusok szerint nagyobb hatékonyságú tükrözés helyett. A vastagbél- és végbélrákszűrési program várhatóan decemberben indul, ugyanis a szakmai szervezetek még nem egyeztek meg minden kérdésben – tette hozzá. Székely Tamás újságírói kérdésre kitért arra, hogy folytatják a nemzeti rákellenes programot, amely szerinte jól működik. Bár a méhnyakrákszűrésen való részvétel alacsony volt – 40 százalékos –, tízezer embert mégis kiszűrtek, akik közül sokan meggyógyultak, ugyanakkor kétségkívül jobb lett volna, ha 100 százalékos az „átszűrtség” – mondta.
A miniszter közlése szerint nincsenek olyan objektív kritériumok, amelyek alapján kimondható, hogy sikeres volt-e a program vagy sem. Nagyon jó eredménynek tartaná, ha 3 év alatt 50-60 százalék körüli átszűrtséget sikerülne elérni. A konferencián arról is beszélt, hogy szerinte a magyar társadalom nem kezeli valós súlyának megfelelően a rákbetegség kérdését, sokan nem járnak el szűrésekre, nem megfelelő életmódot folytatnak. Ezért a nemzeti programok mellett – amelyek ez erőforrásokat, a civil és az üzleti szférát hatékonyabban mozgósítják – fontosnak tartja a civilek, betegszervezetek munkáját a lakosság felvilágosításában.
A konferencián elhangzottak szerint évente 70 ezer új rákos beteget regisztrálnak Magyarországon, 33 ezer ember pedig rákos megbetegedés következtében veszti életét. Ezzel a számmal Magyarország vezeti a listát az Európai Unióban. Azt azonban hangsúlyozták a szakemberek, hogy a rák már korszerű módszerekkel kezelhető, ezáltal sok ember túléli a betegséget és teljes életet élhet a gyógyulás után, akár krónikus betegként is. Arra a kérdésre, hogy miért járnak el kevesen Magyarországon a szűrővizsgálatokra, M. Bodor Mária, a Rákbetegek Országos Szövetségének elnöke azt válaszolta: nem megfelelő a szűrőprogramok lebonyolítása, szervezése. Magyarországon az értesítés levélben történik, Nyugat-Európában viszont, ahol a programok sikeresebben futnak, nagy sajtókampányok népszerűsítik a szűréseket. Ezen kívül a kisebb településeken aktivistákra lenne szükség, akik meggyőzik a lakosságot a vizsgálatok fontosságáról.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.