A magyar külpolitika „tehetetlenségi nyomatékkal” küzd

Magyarország szerint az arra felkészült nyugat-balkáni országok akár külön-külön is csatlakozhatnának az Európai Unióhoz - mondta Szentiványi Gábor, a Külügyminisztérium politikai igazgatója csütörtökön Budapesten.

MNO
2008. 11. 20. 16:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Látnunk kell, hogy van egyfajta bevárási tendencia, egyfajta konvojszemlélet, főleg néhány nyugat-európai ország részéről” – közölte Szentiványi Gábor A Balkán térsége és a magyar külpolitika című konferencián.

A magyar külpolitika feladatának nevezte, hogy igyekezzen az EU-ban és a NATO-ban olyan helyzetet teremteni, amelyben a térség valamennyi országa, ha akarja és felkészült, ütemesen beilleszkedhessen ezekbe a szervezetekbe.

Hozzátette: a magyar külpolitika kénytelen megküzdeni a két integráció „tehetetlenségi nyomatékával”, tehát nem lehet túlságosan „előre menni” a Nyugat-Balkán integrációjának hangsúlyozásában, mivel ezzel valamennyi tagállamnak egyet kell értenie. Erre példa Hollandia, amely a háborús bűnösök kézre kerítéséhez köti Szerbia támogatását – tette hozzá.

A nyugat-balkáni országok nagy előnye azonban – az unió keleti szomszédaival szemben –, hogy ezek az országok már ígéretet kaptak az Európai Uniótól arra: egyszer majd tagjai lehetnek a közösségnek – mondta a politikai igazgató. A térség integrációját szorgalmazzák a visegrádi országok is – mutatott rá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.