Szita Károly hangsúlyozta: az iskola sikeresen működik, felszereltsége átlagon felüli, és a szülők is egyértelműen amellett vannak, hogy az önkormányzat ne engedje bezárni az iskolát. Utalva arra, hogy az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány szegregáció miatt beperelte az önkormányzatot, a polgármester azt mondta: bízik abban, hogy igazságos döntést hoz a bíróság, és nekik, az önkormányzatnak ad igazat.
Boti Tiborné, a cigány kisebbségi önkormányzat elnökhelyettese arról számolt be: a településrész lakosai aláírásgyűjtést kezdeményeztek annak érdekében, hogy az önkormányzat utasítsa vissza a Pécsi Utcai Általános Iskola megszüntetésére vonatkozó javaslatokat. Az aláírásgyűjtő ívet 215-en írták alá – közölte. Hozzátette: a szülők tudják, hogy szabad az iskolaválasztás, de nem akarják máshova vinni a gyerekeket.
A kaposvári iskola ügyében az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány fordult a Somogy Megyei Bírósághoz, keresetében azt kérve: a bíróság állapítsa meg a kaposvári Pécsi utcai iskolába járó roma gyerekek jogellenes elkülönítését, hátrányos megkülönböztetését, továbbá kötelezze a fenntartót a szegregáció megszüntetésére és a roma diákok integrált oktatására. A polgári per első tárgyalásán – október 20-án – mind a felperes, mind pedig az alperes kaposvári önkormányzat jogi képviselője fenntartotta álláspontját.
A felperes szerint a város önkormányzata jogellenesen elkülöníti a cigány gyerekeket – az iskola 173 tanulójának 85 százaléka roma –, ezért „látható határidőn belül” szükségesnek tartja a fenntartásában működtetett oktatási intézmény megszüntetését, az ott tanuló gyerekek integrálását a város más iskoláiba. Az alperes vitatta a jogellenességet, hangsúlyozva: az önkormányzat nem érdekelt az iskola megszüntetésében, mert „az nem szolgálná az ott élők érdekeit”. A bíróság a tárgyalást elhalasztotta, egyúttal 15 napon belül mind a két féltől újabb, álláspontjukat bizonyító adatok beadását kérte. Az újabb tárgyalást november 26-ra tűzték ki.
(MTI)