Elhunyt Gyurkovics Tibor

Hetvenhetedik életévében vasárnap hajnalban elhunyt Gyurkovics Tibor, József Attila- és Kossuth-díjas költő és író. Néhány hete kórházban kezelték, ott érte a halál – közölte Gyurkovics Györgyi, az író özvegye.

MNO
2008. 11. 16. 10:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurkovics Tibor 1931 december 18-án született Budapesten. 1942-1948 között a budapesti piarista gimnáziumba járt. Itt érettségizett le 1950-ben. Polgári származása miatt nem vették fel sem az orvosi, sem a jogi egyetemre, és a színiakadémia sem fogadta be. Néhány hónapig a BESZKÁRT-nál dolgozott normásként, éjszakai műszakban, majd szeptemberben felvették a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolára. Annak elvégzése után, 1953-1955 között pszichológusi oklevelet szerezett az ELTE BTK-n.

Szakdolgozatát József Attila értékelésének a verseiben megnyilvánuló szinesztéziájáról írta. 1955-1957 között a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola előadója. 1956-ban a főiskola forradalmi bizottságának elnöke lett, ezért később meghurcolták és elvesztette az állását is. Egy évig kisegítő iskolai tanárként dolgozott Kőbányán, majd 1958-1960 között vezető pszichológus volt egy gyermekgondozóban. 1960-1968 között volt az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben pszichológus. Itteni tapasztalatai számos regényében és versében megjelentek. 1968-tól írásaiból kezdett élni, bár vannak más kötöttségei is.

A Pest Megyei Bíróság igazságügyi szakértője volt 1966-1970 között, 1988-1992 között a veszprémi Petőfi Színház dramaturgja, 1989-1991 között az Új Idő szerkesztőbizottsági tagja volt. 1991-től a Lyukasóra című tévéműsor állandó résztvevője, 1992-től a Lyukasóra című folyóirat alapítója és szerkesztő bizottsági tagja. 1991-1995 között a Magyar Írókamara társelnöke volt, 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, 1994-ben a magyar labdarúgó-válogatott pszichológusa, 1995-től a Magyar Írók Egyesületének elnöke. Gyurkovics 1994-bem kapott Kossuth-díjat.

Részvétet nyilvánított a Fidesz és a KDNP

„Mély fájdalommal értesültünk Gyurkovics Tibor haláláról. Távozása pótolhatatlan vesztesége a magyar kultúrának, a nemzeti megmaradásért felelősséget érző és vállaló irodalmi-szellemi körnek. Sok műfajban alkotott, de mindig visszatért a vershez, „Mert mindenre van vers” – vallotta. Művei nemcsak hitet tesznek a nemzeti összetartozás mellett, de fájdalmasan ostorozóak is; értünk, magyarokért, a hazánkért aggódott. Bár Gyurkovics Tibor elment közülünk, az ő szavaival, vele együtt valljuk: „Magyarország ki van szemelve arra, hogy megmaradjon” – olvasható a Fidesz vasárnapi közleményében.

„Gyurkovics Tibor felejthetetlen alakja marad az elmúlt évtizedeknek. Negyvenkilenc kötetében a legkülönfélébb műfajú alkotásokat – esszéket, verseket, drámákat, epikus műveket – tett le a magyar szellemi élet asztalára. Különös köszönet illeti közírói munkásságáért, mert példamutató őszinteséggel és pártatlansággal, ám elvi következetességgel vizsgálta korunk rezdüléseit, és érzékeny műszerként jelezte a visszásságokat. Gyurkovics Tibor emlékét örökre megőrizzük” – olvasható a KDNP közleményében.

Gyurkovics Tiborról este tíz órától sugároz emlékműsort a Hír Televízió.

(wikipedia.org/MTI/OS)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.