Kovács János büntetőtanácsa J. Mátét egy év, három évre felfüggesztett fogházbüntetésre, M. Rolandot egy év három hónap, K. Balázst tizenegy, S. Zsoltot kilenc, M. Gyulát nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte. A bíróság négy vádlott esetében a büntetés időtartamába beszámította azt a négy és fél hónapot, melyet ők korábban előzetes letartóztatásban töltöttek.
A tényállás szerint a ma 18-23 év közötti barcsi fiatalok január 22-én, italozást követően Barcsról Pécsre akartak utazni vonattal, de mivel nem váltottak jegyet, a kalauz Szigetvárnál leszállította őket. A Mozi parkba mentek, ahol fejüket és arcukat kapucnival, sállal, sísapkával eltakarva rátámadtak egy a parkon keresztül hazafelé tartó roma asszonyra és lányára. Egyikük előzetes szóváltás nélkül megütötte a nőt, aki ettől a földre került. A bántalmazásba a többiek is bekapcsolódtak, áldozatukat többször megrúgták, melyektől nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. A lány eközben elrohant segítségért, az egyik vádlott utánafutott, de nem érte utol. A rendőrség a gyanúsítottakat elfogta és eljárást indított ellenük.
Bár az ügyészség az elkövetők ellen nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport tagja elleni erőszak bűntette miatt emelt vádat, a bíróság szerint ezt a motivációt nem lehetett kétséget kizáróan bizonyítani. Nem volt bizonyítható, hogy a bűncselekményt megelőzően cigányok verésében állapodtak volna meg, helyismeret hiányában nem tudhatták, hogy a Mozi parkban gyakran megfordulnak romák, s mivel sötét is volt, a helyszínen pedig akkor még nem volt világítás, mely segítette volna az egyébként hétköznapi ruhában közlekedő áldozataik felismerését. Ezen kívül a sértettek és a tanúk sem számoltak be arról, hogy a bántalmazást megelőzően vagy közben utaltak volna az asszony és lánya származására.
A bíró kitért rá: a vádlottak a rendőrségen és a bíróságon eltérő vallomásokat tettek, előbbiben többen beismerték tettüket, és utaltak a rasszista indítékra, ezeket a nyilatkozatokat később visszavonták. Kovács János úgy vélte: a támadás valódi célja egyfajta „bátorságpróba”, „balhézás” volt, a bűncselekmény azonban kiemelt súlyú, mivel azt öt fiatal férfi két nő sérelmére követte el.
Az ügyész eltérő minősítésért és súlyosbításért, a vádlottak és védőik enyhítésért fellebbeztek, illetve három nap gondolkodási időt kértek, az ítélet így nem jogerős. Az ügy a Baranya Megyei Bíróságon folytatódik.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.