A 13. havi illetmény az éves illetmény 8 százalékát jelenti, azon a veszteségen felül, amit a bérek nominál befagyasztása jelent. Ez így összesen 2009-ben 10 százalékon felüli reálkereset-romlást fog okozni. A tervezett intézkedések sértik az igazságosság és az egyenlő közteherviselés elvét is – olvasható az érdekképviselet állásfoglalásában.
A tömörülés elvárja, hogy a jövő évi költségvetésben a pedagógusokat anyagilag hátrányosan érintő intézkedések párosuljanak olyan, a büdzsét nem terhelő lépésekkel, amelyek az érintettek munkakörülményeit érezhetően javítják. Példaként említik az adminisztrációs terhek csökkentését.
A közelmúltban alakult szakszervezet szerint a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetért nem a pedagógusokat terheli a felelősség, de a most következő megszorítás elsősorban a közszférát (és a nyugdíjasok egyes rétegeit) érintik. Ugyanakkor már a konvergenciaprogramban is aránytalanul nagy terhet róttak a pedagógusokra: a munkaidő 10 százalékos növelése bérnövekedés nélkül történt, ami mintegy 10 százalékos reáljövedelem csökkenést jelentett. Hozzátette: az OECD országok közül az államok teherbíró képességéhez viszonyítva már jelenleg is Magyarországon a legkisebb a pedagógusok jövedelme.
Úgy gondolják, hogy a reáljövedelem-csökkentésnek az összes költségvetésből élő réteg jövedelmét ugyanolyan mértékben kellene érintenie, nyugdíjastól, közalkalmazottakon keresztül a miniszterig – áll a tömörülés állásfoglalásában.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.