Társadalmi ellenállásra szólított fel a Civil Nemzeti Csúcs + Képek

Hazánkat azért sújtja különösen súlyosan a válság, mert a nemzetközi tőkével összefonódott hazai pénzügyi körök a társadalommal akarják megfizettetni az általuk előidézett válság árát – hangzott el a Magyar Szociális Fórum kezdeményezte Civil Nemzeti Csúcs szervezte tanácskozáson. Ugyanitt azt is követelték a kormánytól, hogy azonnal vonja vissza intézkedéseit a bérek és a nyugdíjak csökkentéséről.

MNO
2008. 11. 15. 17:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Társadalmi ellenállásra szólított fel a kormány bér- és nyugdíjcsökkentő intézkedéseivel szemben a Magyar Szociális Fórum kezdeményezte Civil Nemzeti Csúcs. A Csaknem száz társadalmi szervezet, szakszervezet és politikai csoport részvételével Budapesten szombaton megtartott tanácskozáson követelték a kormánytól, hogy azonnal vonja vissza intézkedéseit a bérek és a nyugdíjak csökkentéséről, a kis- és középvállalkozók terheinek növeléséről, és azokkal fizettesse meg a válság árát, akik a válságot előidézték – áll a határozatokban, melyeket a résztvevők túlnyomó többsége elfogadott. A Civil Nemzeti Csúcs résztvevői szerint rendkívül súlyosak a globális kapitalizmus válságának magyarországi következményei. A világgazdasági válságért a vezető tőkés hatalmak fináncoligarchiája és multinacionális trösztjei felelősek, de vele együtt az őket kiszolgáló hazai gazdasági és politikai elit is. Hazánkat azért sújtja különösen súlyosan a válság, mert a nemzetközi tőkével összefonódott hazai pénzügyi körök a társadalommal akarják megfizettetni az általuk előidézett válság árát – áll a nyilatkozatukban.


A Civil Nemzeti Csúcs résztvevői tiltakozó megmozdulásokra szólítják az embereket a szakszervezetekkel és mindazokkal összefogva, akik nem csak szavakban, hanem tettekkel is készek kiállni a megélhetésében veszélyeztetett kisember mellett. Első lépésként csatlakoztak a szakszervezetek által november végére tervezett sztrájkmegmozdulásokhoz és tiltakozó tüntetésekhez. A tanácskozás nemzeti ellenállást hirdetett meg az ország szuverenitásának helyreállításáért a neoliberális globális érdekekkel szemben. A szervezetek koordinációs bizottságot hoztak létre a társadalmi ellenállás megszervezésére. A testületbe minden szervezet egy képviselőt delegálhat, és nyitva áll minden további szervezet csatlakozása előtt, mely egyetért azzal, hogy a válság árát ne a dolgozókkal és a nyugdíjasokkal fizettessék meg. Új társadalompolitikai programot dolgoznak ki a neoliberális, társadalomellenes politika helyett.


A rendszerkorrekciósnak nevezett program alapelemei: a gazdasági növekedés fellendítése, a foglalkoztatás növelése, az elosztási viszonyok módosítása a dolgozók, a nyugdíjasok, a kis- és közepes vállalkozók javára, terheik mérséklésével, az országból kivihető profit korlátozásával, a jelenleginél nagyobb hányadának visszaforgatásával a nemzeti ipar, a mezőgazdaság és a szolgáltatások fejlesztésére. Új egyensúlyt akarnak teremteni tőke és munka között a megélhetés biztonságának növeléséért, a társadalmi-emberi szükségletek jobb kielégítéséért. Összhangba akarják hozni a társadalmi érdeket és pénzügyi szempontokat. Kezdeményezik a kiárusított nemzeti vagyon azon részének visszaszerzését, amely nélkülözhetetlen a magyar társadalmi haladás és a nemzeti felemelkedés szempontjából.

Képek: Hegedűs Márta/Magyar Nemzet


Azonnali hatállyal véget vetnének a közvagyon további privatizálásának és leállítanák a közszolgáltatások, az egészségügyi ellátás és az oktatás piacosítását. Kezdeményezték, hogy az állam azzal a feltétellel folyósítson hitelt a bankoknak, a multinacionális vállalatoknak és a hazai nagyvállalatoknak, ha a támogatás fejében részvényeik arányos része társadalmi tulajdonba kerül. A Civil Nemzeti Csúcs olyan politikát akar hatalomra juttatni, amely nem engedi meg, hogy a pénzügyi csoportok közpénzből szanálják magukat, utána pedig tovább gyarapítsák profitjukat a társadalom kárára. A Civil Nemzeti Csúcs résztvevői úgy döntöttek, hogy intézményesítik a Csúcsot a részvételi demokrácia új fórumaként. A szervezet nyitva áll azok előtt, akik készek hatalomra segíteni a dolgozó-, a nyugdíjas-, a kis- és közepes vállalkozói rétegek, azaz a magyar társadalom túlnyomó többségének érdekében álló új politikát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.