"A ma született elsőfokú ítélet alapján beigazolódott az a korábbi gyanú, amely szerint a Gyenesei István jelenlegi önkormányzati miniszter vezette megyei közgyűlés ideje alatt, és a Gyenesei István alelnökölte regionális területfejlesztési tanács támogatásával készült beruházásnál súlyos visszaélések történtek" – tartalmazza a megyei önkormányzat közleménye.
Emlékeztettek, a Somogy megyei Segesdet Kutas községgel összekötő út megépítését még ifjabb Gyenesei István kezdeményezte édesapjánál, a közgyűlés akkori elnökénél akkor, amikor az útnál álló Hertelendi Kastélyszálló alkalmazottja volt. A megyei önkormányzat pályázati forrásból elnyert pénzből kívánta a beruházást megvalósítani. A pályázaton végül a kivitelezéshez szükséges összegnél több mint 14 millió forinttal többet nyertek – tették hozzá. "Később egy szerződésmódosítást követően az út pályaszerkezetének állítólagos felborulása miatt keletkezett több mint 14 millió forint összegű pótmunkát rendeltek el. A mostani megyei önkormányzat gyanúja szerint ez a pótmunka – bár a pénzt átutalták – sosem készült el" – olvasható a közleményben, amely szerint Gelencsér Attila közgyűlési elnök ezért nyújtott be keresetet az út kivitelezője ellen.
A megyei önkormányzat közlése szerint a gyanút a Somogy Megyei Bíróság három független igazságügyi szakértő álláspontjával megegyezően hozott ítélete igazolta. Az ítélet szerint egyáltalán nem készült el a 14 millió 539 ezer forintnyi pótmunka, ezért ezt sem kifizetni, sem pályázati pénzt e célra felhasználni nem lett volna szabad.
A bíróság azt is megállapította, hogy a korábbi önkormányzat műszaki ellenőre sem látta el megfelelően a feladatát, az építési naplóba valótlan tartalmú bejegyzéseket tettek, ezért is kerülhetett sor az el nem végzett munkák kifizetésére – közölte a megyei önkormányzat. A közlemény kitér arra is, hogy a Segesd és Kutas közt vezető út ügyében a VPOP Nyomozó Hivatala is büntetőeljárást folytat, jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének alapos gyanúja miatt. A hatóság gyanúja szerint az útépítéshez szükséges pályázati pénzt valótlan tartalmú okiratok felhasználásával, jogosulatlanul hívták le.
Szendrik Gyula, a kivitelező cég jogi képviselője az MTI-nek szerda este azt mondta: az önkormányzat 70 százalékban vesztett a perben, csak a keresetben szereplő összeg mintegy 30 százalékát, 4,4 millió forintot ítélt meg a bíróság a felperesnek. Hangsúlyozta: az ítélet nem jogerős, s az ellen mindkét félnek lehetősége van fellebbezni, miután kézhez kapják az írásba foglalt döntést.
Gyenesei István önkormányzati miniszter az MTI megkeresésére szerda este azt mondta: az eljárásban sem az ő, sem fia nem volt érintett, és semmilyen szinten nem merült fel egyikőjük vétkessége sem. Hozzátette: az, hogy a megyei önkormányzat a perben "összemossa a nevét" az önkormányzat és a kivitelező közötti eljárással, része annak a rágalomhadjáratnak, amely miatt már korábban feljelentést tett Gelencsér Attila ellen. Hozzátette: ez alapján az ügyészség vizsgálatot is indított. "Felháborít, hogy a megyei közgyűlés elnöke sorozatban valótlanságokat állít velem kapcsolatban és a per kimeneteléről" – fogalmazott a miniszter.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.