Ahol vannak következmények: új kormány Belgiumban

A kereszténydemokrata Herman Van Rompuy személyében kinevezte az új belga miniszterelnököt  II. Albert belga király azt követően, hogy az ország új, 22 tagú kormánya letette az esküt kedd délután. Nemrég jelentette be távozását az előző miniszterelnök és a pénzügyminiszter, akikre az a gyanú vetődött, hogy befolyásolni próbálták az igazságszolgáltatást a Fortis-botrány ügyében.

MNO
2008. 12. 30. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új kormány már pénteken bizalmi szavazásnak néz elébe. Kedden a távozó ötpárti koalíció tagjai megállapodásra jutottak az új kormány megalakulásának ügyében. A király ezután kérte fel kormányalakításra Rompuyt, hogy Yves Leterme december 19-én távozott posztjáról a Fortis-botrány miatt. Míg több kabinettag továbbra is megtartja pozícióját, Leterme mellett Justice Jo Vandeurzen igazságügy-miniszter is lemondott.

A látványos bukást az idézte elő, hogy a belga állam több vezető hivatalnoka megpróbált nyomást gyakorolni a semmítőszékre azután, hogy egy hosszabb pereskedésben nem a kormánynak megfelelő fordulat következett be a Fortis bank kapcsán. A bankot államosítani szándékozó kabinet a bank belga kézen levő részét a BNP Paribas felé próbálták értékesíteni, ám ez a lépés sértette a részvényesek érdekeit, s pert indítottak Brüsszel ellen.

(Le Monde, Le Figaro)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.