Orbán: Magyarország egy gúzsba kötött ország

Orbán Viktor szerint 2008 nagyon nehéz, lehangoló év volt az ország számára, és politikai változás nélkül 2009 is nehéz lesz – a Fidesz elnöke erről a saját honlapjára kedden feltett videóinterjúban beszélt. A politikában az első helyen az emberek mindennapi életét érintő kérdéseknek kell állniuk, mint az egészségügy, a tandíj, a megélhetés, az árak vagy a munkahelyek – tette hozzá.

MNO
2008. 12. 16. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pártelnök szerint 2008 nagyon nehéz, lehangoló év volt az ország számára, mint mondta, egy „hosszú lejtmenet aljára érkeztünk meg”, de arra figyelmeztetett, hogy „ha ásunk még, akkor persze tudunk lejjebb kerülni”. A Fidesz elnöke a problémákat abban látta, hogy Magyarországon ma elnyomás van, nem politikai elsősorban, hanem gazdasági természetű. Orbán szerint Magyarország „egy gúzsba kötött ország”, ahol a vállalkozó szellemű emberek elé azonnal akadályokat gördítenek, ahol a kormány semmi mást nem akar, csak ellenőrizni, hol az adóhivatalon, hol a titkosszolgálatokon, hol a bürokrácián keresztül, és nem engedi, hogy a magyar társadalomban dolgozó energia felszabaduljon. „Ezt a fedőt kell leemelni a fazékról, hogy ez a gőz, ez a tehetség, ez a kreativitás, innováció, tenni akarás, értékteremtés ki tudjon szabadulni” – mondta. Szerinte ugyanakkor ilyen értelemben az elnyomás, a gúzsba kötés alól Magyarországnak nem sikerült kiszabadulnia 2008-ban, és politikai változás nélkül biztos, hogy a következő év is nagyon nehéz lesz.

Orbán ugyanakkor három lehetőséget is felvázolt, amelyek megvalósulása esetén szerinte „menthető” lenne a 2009-es esztendő. Mint mondta, a következő év akár még jó is lehet, ha az ország képes lesz jelentős változást elérni úgy, hogy a kormányt a sztrájkkal, közakarattal, az európai parlamenti választás eredményével nyomás alá helyezi és ráveszi, hogy 180 fokos fordulatot hajtson végre elsősorban a gazdaságpolitikájában. A másik lehetőség szerint az ország úgy tudja nyomás alá helyezni a kormányt, hogy a kabinet maga belátja: minél hamarabb előre kell hozni a választást, és a parlament feloszlatja magát. Vagy pedig – folytatta – olyan események történnek, hogy nem a kormány, hanem a parlament többi szereplője látja be, hogy a politikai változás elengedhetetlen. Ha bármelyik ezek közül megvalósul, és lesz változás, akkor a 2009-es év menthető év – mondta.

A pártelnök szerint ugyanakkor a népszavazással komoly, „éles fényű” reménysugár is megjelent a magyar politikában 2008-ban. Fontosnak nevezte, hogy összefogás, nemzeti egység jött létre az „őszödi reformokkal” szemben. Orbán úgy vélte, hogy a modern jobboldal megszületésének szempontjából is rendkívül fontos volt a népszavazás, mert azt a leckét adta, hogy a politikában az első helyen olyan, az emberek mindennapi életét érintő kérdéseknek kell állniuk, mint az egészségügy, a tandíj, a megélhetés, az árak vagy a munkahelyek. A polgári politikának az emberek mindennapi nehézségeiben nyújtandó segítségre kell összpontosítania – ezt a „parancsolat erejével” üzente meg a népszavazás – hangsúlyozta Orbán.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.