150 ezren kerülnek az utcára? Szűcs úgy látja, van realitása

A magyar foglalkoztatáspolitikának egyidejűleg kell koncentrálnia az elsősorban a fejlett régiókat sújtó gazdasági válság kezelésére, valamint az Út a munkához programra, amely az alacsony iskolai végzettséggel és szerény munkaerő-piaci kilátásokkal bíró társadalmi réteg helyzetének javítását célozza – mondta Szűcs Erika hétfőn Budapesten. A szociális és munkaügyi miniszter a sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy a kihűléses halálesetek megelőzésére speciális téli programra van szükség, melynek keretében felkutatják a legveszélyeztetettebbeket.

MNO
2009. 01. 19. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A családi pótlék szabályainak változására idén nem kell számítani – mondta Lövétei István alkotmányjogász hétfőn annak kapcsán, hogy a szaktárca minisztere felvetette: a legmagasabb jövedelműek ne részesüljenek ebben a támogatási formában. Lövétei István ezzel kapcsolatban megjegyezte: még a 90-es évek közepén, a Bokros-csomaggal összefüggésben kimondta az Alkotmánybírság, hogy az e fajta rendelkezések bevezetésénél megfelelő időt kell adni az érintetteknek a felkészülésre, ami a jogalkotáshoz szükséges idővel együtt azt jelenti, hogy jövő január elseje előtt nem valószínű a családi pótlék szabályainak változása. Nehezen körvonalazható, mit jelent a legfelső réteg, hiszen ha túl szűkre szabják ezt a kört, akkor a rendelkezéstől várható megtakarítás nem éri el a bevezetéséhez szükséges adminisztrációs költségeket sem, ha viszont túl tágra, akkor azokat is sújtja, akiknél anyagi nehézségeket jelent a gyereknevelés. És azt sem szabad elfelejteni, hogy a gyermekek zöme olyan társadalmi rétegekben jön világra, ahol minimális a szülők, a családok jövedelme – magyarázta Lövétei István.


A miniszter felelőtlennek nevezte azt a költségvetési módosító indítványt, amely az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) állami forrásainak egymilliárd forintos megkurtítását javasolja. Úgy vélte, hogy a jelenlegi helyzetben erősíteni, nem pedig gyengíteni kell az ÁFSZ tevékenységét.

A miniszter beszámolt arról, hogy 2008-ban novemberig egyértelműen javult a foglalkoztatási helyzet Magyarországon. Kiemelte, hogy 32 ezerrel nőtt a főiskolai, 30 ezerrel pedig az egyetemi végzettséget igénylő munkahelyek száma, s ugyancsak emelkedett a teljes gazdaság munkaerőigénye. Erre a kedvező helyzetre „zúdult rá” a gazdasági válság – fogalmazott a miniszter. A romló, már 2-3 százalékos gazdasági lassulással számoló előrejelzések fényében Szűcs Erika reálisnak nevezte a munkanélküliek számának a sajtóban felvetett, 150 ezres növekedését. Hozzátette: a tárca igyekszik olyan segítséget nyújtani a vállalkozásoknak, amelyek segítségével – például ideiglenesen csökkentett munkaidő bevezetésével – a munkahelyek megőrizhetők. Szűcs ezt „munkaerőpiacon belüli megoldásnak” nevezte.

A miniszter hangsúlyozta: a recesszió kezelésére a Munkaerő-piaci Alap eszközein túl az Új Magyarország fejlesztési tervből is jelentős forrásokat szánnak. Szűcs Erika újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a járulékcsökkentés ötlete „közgazdaságilag értelmezhetetlen” egy recesszióban, hiszen szűkülő piacokon nem a kapacitások bővítése, hanem épphogy a visszafogása indokolt.

Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára úgy vélekedett, hogy a jelenlegi munkaerő-piaci trend az atipikus, azaz a hagyományostól eltérő foglalkoztatási formák, így a rugalmas foglalkoztatás, a távmunka és a részmunka irányába mutat. Az államtitkár a válság kezelésében sokkal aktívabb állami szerepvállalást tartott szükségesnek, és kulcskérdésnek nevezte az ÁFSZ modernizálását, fejlesztését.

Speciális program kell a fagyhalálok megelőzésére

Speciális téli programra van szükség a kihűléses halálesetek megelőzésére, melynek keretében felkutatják a leginkább veszélyeztetetteket, az egyedül vagy szűk anyagi lehetőségek között élőket – mondta Szűcs. A miniszter hiánypótlónak nevezte azt a szakmai konzultációt, amelyet önkormányzati szövetségekkel, a hajléktalanellátásban részt vevő civil szervezetekkel és energiaszolgáltatókkal a napokban folytatott az átlagosnál nagyobb számban előforduló idei fagyhalálesetek kapcsán. Hangoztatta: fel kell kutatni minden egyes haláleset körülményeit, és a tapasztalatok alapján krízistervet kell készíteni. Szűcs Erika a kormányzatot ért kritikákra válaszul hangsúlyozta, hogy a kihűléses halálesetek megelőzése elsősorban a család, másodsorban a helyi közösség és csak harmadrészben a hatóságok felelőssége.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.