Don-kanyar: főhajtás tisztánlátás mellett

1943 január 13-ára virradóan megindult a Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban védelmi állást foglaló 2. magyar hadsereg ellen. A kezdeti hősies ellenállást a többszörös túlerő felmorzsolta, megkezdődött a több mint 120 ezer áldozattal járó menekülés, s a küzdelem a gyorsan előrenyomuló orosz páncélos ékekkel és a kemény faggyal.

Pálffy Lajos
2009. 01. 13. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2. magyar hadseregre egy 200 kilométeres folyószakasz védelmét bízta a német hadvezetés. Az ellenfélhez képest gyenge fegyverzetű, hiányos téli felszereltséggel rendelkező magyar csapatok egy létszámukhoz képest aránytalanul hosszú vonalon védekeztek. Erőink arra sem voltak elegendőek, hogy a folyó partjára érve felszámolják az oroszok három hídfőállását. Ezekből indult meg január 12-én és 13-án a páncélosokkal és téli felszereléssel jól ellátott Vörös Hadsereg támadása.

A védővonalak áttörése utáni elkerülhetetlen visszavonulást nem készítette elő a magyar hadvezetés. Az utolsó hadparancsok a reménytelen helyzetben is az ellenállást szorgalmazták. A mínusz 30 fokos hidegben a fegyverzetüket jobbára elhagyó és visszavonuló honvédeink végül szervezetlenül, sokszor fejvesztve menekültek a támadó és foglyokat nem nagyon ejtő orosz csapatok elől.

A folyamatos harc mellett a legtöbb áldozatot a kemény fagy szedte: aki elfáradt és leült az út szélére, az már nem ment tovább a visszaemlékezések szerint. Hiába voltak ugyanis a hátországban a front számára szervezett gyűjtések, a meleg ruhák vagy nem érkeztek meg, vagy a front mögötti raktárakban maradtak. A hosszú posztókabátok és a kapcákkal bélelt bakancsok kevésbé védtek a hideg ellen, mint az oroszok pufajkái és nemezcsizmái.

Az ellenállást a páncéltörő fegyverzet hiánya is nehezítette. A magyar hadvezetés hiába kért ilyeneket a németektől, azok többek között a francia hadizsákmányból származó lövegeket küldtek, amikhez viszont nem érkezett elegendő lőszer. A gépesítettség alacsony fokán álló csapataink jobbára lovas szekereket használtak a visszavonulás során, de legtöbben gyalog próbálkoztak a biztonságos terület elérésével. Kevés sikerrel.

A doni tragédia áldozatait a kommunista hatalomátvétel után egy kollektívan háborús bűnösnek nyilvánított ország katonáiként tartották számon, akik a nagy Szovjetúnió és azok ellen a hősök ellen harcoltak, akik felszabadították hazánkat. A háborús részvétel kényszerítő körülményeiről, katonáink hőstetteiről és szenvedéseiről nem lehetett beszélni, emléktábláik csak 1990 után jelenhettek meg a templomok falán.

Ez a szemlélet a tragédia után 66 évvel is tetten érhető a honvédelmi miniszter évfordulós szónoklatában. A szocialista Szekeres Imre hétfőn arról beszélt, hogy Magyarország katonai és politikai vezetői cinikusan odadobták az ellenségnek a 2. magyar hadsereget a Don-kanyarban. Szekeres szerint az akkori politikai vezetés meg akart felelni a náci Németország elvárásainak, amikor kiküldte katonáit a szovjetek ellen harcolni.

A honvédelmi miniszter állításait a történelemtudomány már jócskán meghaladta, a mi feladatunk a tisztánlátás mellett a főhajtás lehet csak hőseink előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.