Jégről mentést gyakoroltak Szolnokon

A jég beszakadásával vízbe esett emberek kimentését gyakorolták hétfőn Szolnokon, az eseményen a vízi rendészet, a tűzoltóság, a mentőszolgálat, a horgászszövetség és egy speciális mentőcsapat szakemberei egyaránt részt vettek. • Elegendő 5 perc a végzetes kihűléshez + Képriport

MNO
2009. 01. 12. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pluhár András, a város tűzoltóparancsnoka a helyszínen az MTI-nek elmondta, hogy első alkalommal szerveztek az alcsiszigeti Holt-Tisza jelenleg 20-22 centiméter vastagságú jegén ilyen, valós körülményeket szimuláló próbát. Céljuk e különleges mentőtevékenység technikáinak csiszolása és biztonságának megteremtése.

„A most kipróbált módszert a korábbiak ötvözeteként és a velünk együttműködő Életjel Mentőcsapat tapasztalatait felhasználva alakítottuk ki. Lényege, hogy a résztvevők száraz búvárruhában, mentőmellényt viselve, kötélbiztosítással közelítik meg és húzzák ki a lékből a bajba jutottat” – fogalmazott az ezredes. Hasonló feladatot az elmúlt tíz tél egyikén sem kellett éles helyzetben megoldaniuk – folytatta Pluhár András. Néhány éve ugyan éppen itt, az alcsi holtágon szakadt be a jég egy fiatal alatt a part közelében, ám rajta a környéken korcsolyázók segítettek.

A szolnoki tűzoltóknak az utóbbi időben mindössze egyszer kellett komolyabban beavatkozniuk, amikor egy lábával a jégbe fagyott hattyút szabadítottak ki szorult helyzetéből a Tisza városi szakaszán. Huszonkét éves orvosi pályafutása során a gyakorlat betegellátási részét irányító Vígh György, a Szolnoki Mentőállomás vezető főorvosa sem találkozott még lékből kihúzott sérülttel. Mint az MTI-nek elmondta, azért van szükség összehangolt, tervszerű cselekvésre, mert a lehűlés veszélye miatt legfeljebb néhány perc áll rendelkezésre a jeges vízbe esett ember kimentésére. Ondok István vízirendészeti őrsparancsnok a helyszínen arra hívta fel a figyelmet, hogy a szabad vizek jegén való tartózkodást egy minisztériumi rendelet szabályozza. A jogszabály szerint éjszaka vagy rossz látási viszonyok között, illetve autóval soha nem szabad jégre merészkedni. A befagyott folyók jegére lépni pedig minden körülmények között tilos.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.