Mi lesz a gyermekekkel, akikre a rendszer szigora lesújt?

Egyre többet hallunk egyre kegyetlenebb bűncselekményekről, amelyeket gyermekek követnek el. A többség csak lop, rabol, verekszik, ám előfordul, hogy halállal végződnek a gyermekek tettei. A szakértők egybehangzó véleménye szerint a mai gyermekvédelmi rendszer nem jó, de nem amiatt, mert a büntethetőségi korhatár 14 év, hanem azért, mert fejlesztések helyett a szakember- és a képességhiány a jellemző, és az anyagi feltételek sem adottak. • Saját gyermekeink lesznek a gyilkosaink?• Előre megásták áldozatuk sírját a gyilkos kaposvári diákok• Nem lesz ma ítélet Simek Kitty perében • Megverték a prezentációra készülő gimnazistát• Ököllel ütötte meg a tanárát – eljárás indult ellene

Konopás Noémi
2009. 01. 28. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egy tizenkét éves bűnelkövető gyermeknek nincsen keresnivalója az igazságszolgáltatásban, hanem segítségre van szüksége” – szögezte le az MNO-nak Gyurkó Szilvia. Az Országos Kriminológiai Intézet jogásza szerint nem az a kérdés, hogy 12 vagy 14 év legyen-e a büntethetőségi korhatár, hanem az, hogy mi lesz a gyermekekkel, akikre a rendszer szigora lesújt. Mint fogalmazott: egy 12 éves bűnelkövetőnek segítségre van szüksége, mert azzal, ha elvesszük a szabadságát, még több kárt tudunk előidézni.

Szakember- és képességhiány a jellemző

Gyurkó szerint a mai gyermekvédelmi rendszer nem jó, de nem amiatt, mert a büntethetőségi korhatár 14 év, hanem azért, mert fejlesztések helyett a szakember- és a képességhiány a jellemző, és az anyagi feltételek sem adottak. A szakember szerint a gyermek nem vehető egy kalap alá a felnőttel, hiszen teljesen más szellemi kvalitásokkal rendelkezik. Persze az sem jó, ha a gyermek tettét következmények nélkül hagyjuk, mert annak nagyon rossz üzenete van.

A bűncselekmény csupán tünet?

A szakértő úgy véli: a gyermekbűnözés visszaszorítása érdekében komplex reagálásra van szükség, mivel a gyermek által elkövetett bűncselekmény csupán tünet. Meg kell értenünk ezt a tünetet, mögé kell néznünk, hogy a kiskorú miért követte el az adott bűncselekményt, meg kell vizsgálni, milyen problémák vannak a családjában, az iskolában, a személyiségében – tette hozzá. Mint kifejtette: attól, hogy 12 év lenne a büntethetőségi korhatár, még nem lenne kevesebb gyermekek által elkövetett bűncselekmény. Gyurkó szerint azokról a gyerekekről sem szabad megfeledkeznünk, akik bántalmazás áldozatai lettek. A szakértő úgy véli, a bűnelkövető gyereket nem sok választja el a bántalmazottól. Kutatások igazolják, hogy azok, akiket gyermekkorukban bántalmaztak, nagyobb eséllyel lesznek agresszív felnőttek – tette hozzá.

A szülők, az iskola és a média szerepe

A gyermekek előbb érnek, mint korábban, így egyfajta fiziológiás okra is visszavezethető a gyermekbűnözés elterjedése, de a legfőbb ok mégis a társadalmi devianciákban (deviáns: társadalmi normáktól eltérő) rejlik – jelentette ki az MNO-nak Münnich Iván. A pszichológus szerint a gyermekek követik szüleik és közvetlen környezetük esetleges agresszív, deviáns viselkedési mintáit.

A gyermekbűnözés elterjedésében azonban a médiának is jelentős szerepe van, az is befolyásolja a gyermekek társadalmi mozgásait, értékrendjét – véli. A média agresszív, deviáns normákat sugall, a gyermek ezeket az információkat nem tudja megszűrni, közvetlenül kapja, így nagy valószínűséggel deviáns lesz.

Súlyos felelősség

Münnich szerint az iskolának is súlyos felelőssége van abban, hogy a gyermekeket az elvárt normák irányába vezesse. A pszichológus azonban úgy véli, az oktatási intézmények nem mindig tudják elvárt feladatukat teljesíteni, főként az iskola rossz anyagi helyzete miatt. A gyermekbűnözés megelőzése érdekében az egész társadalomnak együtt kell működnie: megfelelő felnőtt példára van szükség, jó pedagógusokra, olyan speciális intézményekre, amelyekben képzett szakemberek dolgoznak – mondja.

A szakma tiltakozik a büntethetőségi korhatár csökkentése ellen, mivel az nem old meg semmit – tette hozzá. Mint fogalmazott: sokkal jobb lenne, ha nemcsak a büntetőjog eszközeivel, hanem komplex intézményrendszer-átalakítással lépnének fel a gyermekbűnözés megelőzése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.