Az IMF francia vezérigazgatója – aki ma Budapesten tárgyal a politikai és gazdasági élet vezetőivel – úgy fogalmazott a Népszabadságnak: a magyar kormány gazdasági programjának októberi bejelentése óta a pénzpiaci feltételek gyorsabban javultak a vártnál, de azért Magyarország külső finanszírozása továbbra is nehéz lesz, így helytelen lenne önelégültnek lenni.
Arra a felvetésre, hogy az IMF ragaszkodott-e bármilyen előfeltételhez, hogy Magyarország megkaphassa a készenléti hitelt, azt válaszolta: a programot, benne a tételes kötelezettségekkel, a magyar illetékesek dolgozták ki, követve a Nemzeti Valutalap általános tanácsát, amelynek alapját más országok esetében szerzett tapasztalatai adják. Az állami kiadások csökkentését célzó lépéseket, így a 13. havi nyugdíj limitálását ugyancsak a kormány dolgozta ki. Ez utóbbi egyébként a kisnyugdíjasok védelmét biztosítja – mondta a lapnak Dominique Strauss-Kahn.
„Probléma lehet, hogy a hitel bankszektort illető része nem jutott el a pénzintézetekhez, de azért is elégedetlen lehet az IMF, hogy a kormány visszavonulót fújt a 13. havi közszolgálati illetmény megvonását illetően” – mondta Suppan Gergely a Magyar Nemzetnek. Róna Péter közgazdász lapunknak úgy fogalmazott: egyre nagyobb veszélybe kerül a Nemzetközi Valutaalappal megkötött hitelszerződésben foglalt gazdasági sarokszámok teljesítése, ez áll a forint gyengülésének hátterében, elsősorban a gazdasági növekedés, az államháztartási hiány és a külkereskedelmi mérleg alakul a tervezettnél rosszabbul. A közgazdász úgy véli: a forint gyengülésének következménye, hogy a jegybank nehezen tud majd kamatot csökkenteni, holott erre az országnak óriási szüksége lenne.
(MTI/Magyar Nemzet)
Világhatalom adhat háttértámogatást Oroszországnak
