Továbbra is Havasiné Orbán Mária az államfő jelöltje + Képek

Sólyom László ismét Havasiné Orbán Máriát jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnökének – jelentette be a Köztársasági Elnöki Hivatal. Az Országgyűlés december 8-án nem válaszotta meg az államfő jelöltjét. A köztársasági elnök a Bölcsek Tanácsának eddig munkájáról szóló beszámolóját is meghallgatta.

MNO
2009. 01. 20. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismételten Havasiné Orbán Máriát jelöli a Legfelsőbb Bíróság elnökének Sólyom László államfő, aki erről kedden levélben tájékoztatta Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét – közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal az MTI-vel. A jelölésről az államfő tájékoztatja az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnökhelyettesét is – olvasható a közleményben. (Az OIT elnöke a Legfelsőbb Bíróság elnöke, de mivel a poszt jelenleg betöltetlen, az elnöki teendőket az OIT elnökhelyettese, Fazekas Sándor látja el.)


Az Országgyűlés 2008. december 8-án 203 igen, 152 nem és 9 érvénytelen szavazat mellett, titkos szavazással nem választotta meg Havasiné Orbán Máriát, a Győri Ítélőtábla elnökét a Legfelsőbb Bíróság elnökévé. Sólyom László a sikertelen titkos szavazás után kemény szavakkal bírálta a döntést és az MSZP elutasító érveit, ugyanakkor bejelentette, ismét Havasiné Orbán Máriát jelöli majd. Kijelentette: azok az érvek, amelyek az MSZP részéről elhangzottak, szégyellni valóak. „Tűrhetetlen arra hivatkozni, hogy az illetőnek valamilyen távoli rokona a Fidesznél dolgozik” – fogalmazott akkor a köztársasági elnök.

Havasiné Orbán Mária a szavazás után egyebek között arról beszélt: bírói tevékenységének soha nem volt politikai színezete, és mint mondta, soha nem is lesz. Hozzátette: a bíróságon a reformokat már el kellett volna kezdeni, nem tegnap, hanem tegnapelőtt. „Ha az elnök úr ismét jelöl, azt megtiszteltetésnek tekintem, és vállalom” – nyilatkozta a szavazást követően a Kisalföld című lapnak a Győri Ítélőtábla elnöke.


Lendvai Ildikó, az MSZP-frakció vezetője az államfő szavaira akkor úgy reagált, hogy amennyiben Sólyom László újra a parlament elé terjeszti jelöltjét, a szocialista frakció, ahogy decemberben is tette, felelősen mérlegelni fogja érveit. A Fidesz, a KDNP, az SZDSZ és az MDF a decemberi szavazást megelőzően jelezte, hogy támogatja a jelöltet, míg a MSZP-frakció lelkiismereti szavazást rendelt el. Szocialista politikusok korábban kifogásolták Havasiné Orbán Mária reformelképzeléseinek túl gyors menetét, illetve hiányolták a jelölt megfelelő tudományos hátterét.

A Fidesz továbbra is tiszteletben tartja az államfő jelölését

A Fidesz továbbra is tiszteletben tartja, ezért nem kívánja kommentálni a köztársasági elnök jelölési, illetve újra-jelölési gyakorlatát – közölte a párt szóvivője. Szijjártó Péter hozzátette: a konkrét jelölt parlamenti támogatásáról a Fidesz frakcióülésén határoznak majd.

KDNP: Semmi meglepő nincs a bejelentésben

Semmi meglepő nincs a bejelentésben, hiszen Sólyom László köztársasági elnök a sikertelen jelölést követően már jelezte: ismét Havasiné Orbán Máriát jelöli a posztra – közölte a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szóvivője, hozzátéve: a KDNP természetesen továbbra is támogatja a jelöltet. Halász Zsuzsa közölte: a KDNP reméli, hogy a mostani döntésnél a parlamenti pártok már bölcsebbek lesznek mint az előző alkalommal. Az Országgyűlés döntése azért is lenne fontos, hiszen az igazságszolgáltatás jövője a tét. Ha nem választ a parlament záros határidőn belül főbírót, akkor a meglévő problémák halmozódni fognak – hangsúlyozta.

MDF: Félő, hogy a képviselők nem fogják megváltoztatni korábbi álláspontjukat

Mindkét félnek – így a köztársasági elnöknek és a kormánypártnak is – gesztusokat kellene tenniük, és elmozdulni az eddigi eredménytelen gyakorlattól a Legfelsőbb Bíróság alkotmányos működése érdekében – mondta az MDF elnöke. Dávid Ibolya úgy vélte, miután a köztársasági elnök nem változtatott jelöltje személyén, félő, hogy a képviselők sem fogják megváltoztatni korábbi álláspontjukat. A politikus emlékeztetett: az MDF – amely bizalmat szavazott Havasiné Orbán Máriának – nem értett egyet a parlament elutasító döntésével, ám az Országgyűlés többsége arról döntött, hogy a köztársasági elnök jelöltje ne legyen a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Hozzátette: az alkotmányos intézmények működésének alapelve, hogy egymás döntését tiszteletben tartjuk.

Havasiné Orbán Mária az államfő második jelöltje a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára, miután az első jelölt, Baka András, a strasbourgi emberi jogi bíróság korábbi magyar bírája májusban szintén nem kapta meg a szükséges kétharmados szavazattöbbséget. A Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökének, Lomnici Zoltánnak tavaly június végén járt le hatéves mandátuma.

A bíróságok honlapján, a birosag.hu-n olvasható életrajz szerint dr. Havasiné dr. Orbán Mária egyetemi tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán 1976-ban fejezte be, majd a Győri Járásbíróságon 1976 márciusában fogalmazóként helyezkedett el. A bírói kinevezésére 1979 februárjában került sor ugyanehhez a bírósághoz, polgári ügyszakba. 1987 novemberében a megyei bíróság polgári fellebbviteli tanácsának előadó bírója lett, majd 1992. március 1-től a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság elnökének nevezték ki. 1997-ben újabb öt évre megerősítették posztján, míg a hat évre szóló mandátuma 2002-ben kezdődött. Az OIT 2004. július 1-vel nevezte ki a Győri Ítélőtábla elnökének. Amennyiben Havasiné Orbán Máriát megválasztják, ő lesz a Legfelsőbb Bíróság első női elnöke.

Beszámolt a Bölcsek Tanácsa

A Bölcsek Tanácsával találkozott Sólyom László. Az oktatás lehetséges fejlesztésének és a korrupció problémájának elemzésére létrejött testület tagjai eddig elvégzett munkájukról számoltak be az államfőnek.A magyarországi oktatás lehetséges fejlesztésének és a korrupció problémájának elemzésére létrejött testület tagjai tájékoztatták az államfőt eddig végzett munkájukról – olvasható a közleményben.

Fotók: Magyar Nemzet/Hegedűs Márta


Az államfő javaslatára november 25-én jött létre a Bölcsek Tanácsa, négy – magyar és nemzetközi kitekintéssel és tapasztalattal rendelkező – taggal. Az említetteken kívül a testület tagja még Lámfalussy Sándor közgazdász. Sólyom László november végi sajtótájékoztatóján azt mondta: Magyarország hosszú évek óta súlyos társadalmi és gazdasági kérdésekkel küzd, a gazdaság állapota aggasztó, a társadalmi kohézió gyengül, és hiányzik a pozitív jövőkép.

Hangsúlyozta: nincs kiút a jelenlegi gazdasági válságból, ha más alapvető strukturális problémákkal nem foglalkozik az ország. A tanács a tervek szerint 2009 közepén adja közre elemzését, amelyben minden politikai erő számára konszenzusképes, hosszú távú, közcélú, szakmailag megalapozott ajánlásokat kívánnak tenni. A testület és az annak munkáját segítő két munkacsoport működésére nem fordítanak állami pénzt, az civil alapon folyik.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.