Ukrajnában megint „eltűnt” a gáz? + Képek

Gondok vannak az Oroszországból reggel nyolc óta Ukrajnába küldött, Európának szánt gáz szállításával. A Gazprom szerint az általuk a vezetékekbe pumpált energiahordozó nem jelent meg a román-ukrán határon, valószínűleg Ukrajnában maradt. Az Európai Bizottság illetékesei is igyekeznek meggyőzni a feleket.• Egyelőre nem indítja újra az atomerőművet Szlovákia• 70 milliós kárt okozott a gázkorlátozás a Tondachnak• Hatalmas veszteségekkel járt az oroszoknak a gázvita• Ausztriának nem okozott komoly gondot a gázstop• GKI: még nincs vége a gázvitának• Az oroszok megnyitották a csapokat • Fegyveresekkel védené a gázszállító rendszert Juscsenko

MNO
2009. 01. 13. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem áramlik, vagy csak csekély mennyiségben orosz gáz az Európai Unióba Ukrajnán át, annak ellenére, hogy Oroszország kedden felújította a gázszállításokat – közölte kedden az Európai Bizottság szóvivője. A helyzet nagyon komoly, a bizottság képviselői igyekeznek meggyőzni az orosz és az ukrán illetékeseket, hogy a lehető legtöbb bekerülési ponton indítsák el a lehető legnagyobb mennyiségben a gázt.

 

 

 

 

 

 

Az ukrán Naftogaz szintén azt kérte kedden, hogy valamennyi tranzitirányban minél hamarabb indítsák újra a szállítást. A cég szerint a csővezeték működtetői nem állapodtak meg időben a bekerülő földgáz mennyiségéről, sem annak irányáról. Ezért a Naftogaz a Gazpromot tette felelőssé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Gazprom máris tiltakozott Ukrajnánál, mert komoly problémákat tapasztalt a ma reggel nyolc óta Ukrajnán keresztül Nyugat-Európába – első körben Romániába és Moldovába – szánt 76 millió köbméter gáz továbbításával – írja a Nol.hu. A problémát az okozza, hogy a román-ukrán határon reggel nyolc óta még nem indult meg a gáz Románia felé. A Gazprom ebből ismét arra következtet, hogy Ukrajknán belül eltűnik a gáz. Arról egyelőre nincs infomáció, hogy a feltételezett gázlopások ellenőrzésére Ukrajnába küldött uniós szakértők mindehhez mit szólnak. Az internetes portál arról is értesült, hogy a Gazprom ma nem tervez Magyarországra – és ezzel együtt a többi nyugat-európai országba – sem szállításokat.

 

 

 

 

 

 

 

Korábban a Gazprom közölte, hogy megindították az orosz gázt, legelőször a kurszki területen lévő Szudzsa állomás felől a Balkán irányába közép-európai idő szerint 8 órakor. Orosz becslések szerint a gáz Lengyelországba már szerdán délután 16 óra körül megérkezhet. Ukrán részről viszont azt mondták: mivel jelenleg „visszafelé” áramlik a gáz a tranzitvezetéken (az ukrajnai tárolóktól az ipari létesítmények felé), az áramlás megfordítása nyomán Ukrajna nyugati határára legkorábban 36 óra múlva juthat el a gáz.


Uniós szakértők és újságírók figyelik a gáz útját egy monitoron keresztül –

Fotók: Reuters


Molnár Csaba nem erősítette meg a gázszállítás megindulásának hírét

Nem tudta hivatalosan megerősíteni Molnár Csaba energiaügyi miniszter azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint kedden reggel Oroszország felől újra elindult a nyugati irányú gázszállítás. A miniszter keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az egyes kategóriába tartozó üzemekre vonatkozó gázkorlátozás feloldása akkor lesz lehetséges, ha a kategória 7 millió köbméteres összfogyasztását jelentősen meghaladó keleti gázimport érkezik Magyarországra. Az eddigi károkat firtató kérdésekre reagálva a miniszter közölte: nem az a kérdés, hogy milyen károk voltak, hanem hogy milyen károk maradtak el. Hozzátette, hogy Szlovákiához, Bulgáriához és Szerbiához képest Magyarországon minimális károkat kellett elkönyvelni.

Kedden az ország várható gázfogyasztása 63-65 millió köbméter körül alakul, ebből 53 millió köbmétert hazai tározókból, 4 milliót nyugati importból, a fennmaradó mintegy 9 milliót pedig hazai termelésből fedezik – ismertette Molnár Csaba. Hozzátette, hogy a magyar-német együttműködés keretében megvalósuló déli tranzitforgalom csorbítatlanul folyik majd, 4,7 millió köbméter gáz érkezik Szerbiába, 1,5 millió Bosznia-Hercegovinába, végül 1 millió Horvátországba.

Molnár Csaba újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy amennyiben a magyar állam részéről jogos volt a gázfogyasztás ideiglenes korlátozása bizonyos fogyasztói körben, akkor a törvények szerint az érintett cégeknek kártérítés igénylésére nincs lehetőségük. Az időjárási kilátásokról a miniszter elmondta, hogy túl vagyunk a tél leghidegebb napjain, az egész hét folyamán felmelegedés várható. Az energiaügyi miniszterek hétfői brüsszeli tanácsülésével kapcsolatban Molnár Csaba beszámolt arról, hogy a magyar delegáció három sarkalatos pontot hangsúlyozott: a tagállamok egymás közötti szolidaritását a gázellátásban, az európai áram- és gázhálózatok összekötésének fontosságát, valamint az energiaforrások diverzifikációjának szükségességét.

(nol.hu, MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.